Soyer: Öncelikli meselemiz tarım

Dikili ve Bergama’da incelemelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “En öncelikli meselemiz tarımdır. Tarıma sahip çıkacağız. Yerli ırklara, tohumlara sahip çıkacağız” dedi.

25 Şubat 2021 Perşembe, 03:24
Soyer: Öncelikli meselemiz tarım
Abone Ol google-news

Bakırçay Havzası turunu sürdüren Soyer, Dikili’de üretici, esnaf, muhtar ve yurttaşlarla buluştu. İlçenin içme suyu kapasitesini artıracak ve evsel atık su sorununu çözecek yeni yatırımların müjdesini veren Başkan Soyer, Küçük Menderes Havzası’ndaki üreticilere yönelik verdikleri alım garantisinin Bakırçay Havzası için de geçerli olduğunu dile getirdi. Soyer, şunları söyledi: “İzmir Tarımı vizyonu doğrultusunda küçükbaş hayvancılığı artırıp suyu az tüketen üreticilere teşvik vereceğiz. Sizden alabildiğimizden daha fazlasının satışının garantisini vereceğiz. Ne üretiyorsanız bedeli karşılığında satın istiyoruz. Kimse sizin emeğiniz üzerinden para kazanmasını istiyoruz” dedi. 

‘GENÇLER KÖYLERİNDE DOYACAK’

Kuraklıkla ve yoksullukla mücadele edeceklerini aktaran Soyer, “Gençler köylerde durmuyor deniyor. Halbuki toprağından kazandığıyla hayatını geçirebileceğini bilse o çocuklar bu köyden ayrılmaz. En öncelikli meselemiz tarımdır. Tarıma sahip çıkacağız. Yerli ırklara, tohumlara sahip çıkacağız. Çocuklarınız oturdukları yerde, çalıştıkları toprakta ekmeklerini kazanmaya devam etsinler istiyoruz. Atamız ‘Köylü milletin efendisidir’ demiş. Biz de köylüyü milletin efendisi yapana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

‘BERGAMA’YI DÜNYA TANIYACAK’

Daha sonra Bergama’yı ziyaret eden Soyer, tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek dünyanın 999’uncu mirası olan Bergama’nın, turizm potansiyelini açığa çıkarmak için çalışmak gerektiğini vurguladı. Soyer, “ Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019 yılı turizm istatistiklerine göre İzmir ilçelerinde konaklama yapan turist dağılımında Bergama yabancı turistlerin konaklamasında, sadece yüzde 0.27’lik bir paya, yerli turistlerin konaklamasında ise sadece yüzde 1.62’lik bir orana sahip. Bergama’ nın bu kadar az turisti ağırlaması, ilçemiz için büyük bir kayıp. Biz, turist sayısını artırmak ve Bergama’nın bu köklü mirasına uygun şekilde bir turist hareketliliğine kavuşması için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız” dedi. Soyer, Kozak Yaylası’nı, İzmir’in agroturizm merkezlerinden biri haline getireceklerini söyledi. l İZMİR / Cumhuriyet