Sur'da Filistin uygulaması

DİYARBAKIR'ın bazı mahallelerinde sokağa çıkma yasağı süren Sur İlçesi'ne tarihi surlarda, bazı girişler "güvenlik nedeniyle" beton bloklarla kapatıldı.

14 Mart 2016 Pazartesi, 17:27
Abone Ol google-news

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'nde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile başlatılan operasyonlar 10 Mart 2016 tarihinde sona ererken, dün Sur Kaymakamlığı tarafıdan Gazi Caddesi ile Cevatpaşa Mahallesi'nin tamamı, Dabanoğlu Mahallesi'nin Maragos, Süleyman Nafiz ve Varol sokaklarında yasak kaldırıldı.Gazi Caddesi'nde yasağın kalkmasıyla hareketlilik yaşanırken, Diyarbakır Surları'nın açık kısımları ilçeye giriş çıkışları kontrol altında tutmak amacıyla yaklaşık 4 metre yüksekliğinde ve 2 metre genişliğinde olan beton bloklarla kapatıldı.

İlçeye adını veren tarihi Diyarbakır Surları'nın aralıkları ile yaya olarak giriş yapılan açık kapıları beton bloklarla kapatıldı. İlçeyi çevreleyen surların zaman içinde tahrip olup oluşan deliklerin de beton bloklarla kapatıldığı görülürken, işlemin güvenlik gerekçesiyle yapıldığı öğrenildi.