Suriye ordusundan kopuşlar sürüyor

Suriye ordusundan ayrılan 1 general, 5 albay, 1 yarbay, 2 binbaşı, 1 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuş ile asker ve asker ailesi 53 kişi Türkiye'ye sığındı.

16 Kasım 2012 Cuma, 10:06
Abone Ol google-news

Ülkelerindeki olaylardan kaçan Suriye ordusuna mensup asker ve aileleri Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyü sınırına geldi. Burada yapılan işlemlerin ardından güvenlik önlemleri altında minibüslerle alınan aralarında 1 general, 5 albay, 1 yarbay, 2 binbaşı, 1 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 2 başçavuşun bulunduğu 53 kişi Apaydın Kampı'na gönderildi.

Bu arada, Suriye'nin İdlip kentine bağlı köy ve kasabalarda Esed güçleriyle muhalifler arasında çıkan çatışmalarda yaralanan aralarında kadın ve çocukların da olduğu 14 kişi, akrabaları tarafından kamyonet ve otomobillerle Reyhanlı'ya bağlı Beşaslan köyü ile Cilvegözü Sınır Kapısı'na getirildi.

Burada hazır bekleyen ambulanslara alınan yaralılar Hatay'daki hastanelere kaldırıldı. Durumu ağır olan 1 Suriyeli hayatını kaybetti.

Suriye'ye 8 bin kişilik yardım

Öte yandan Suriye'nin İdlip kentine bağlı Atme kasabası ve çevresinde Türk sınırına yakın bölgelerde kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda ve ağaçların altında bekleyen Suriyeliler için Türk Kızılayı 8 bin kişilik yardım paketi dağıttı.

Çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan Suriyeliler, dağıtılan yardım paketleri nedeniyle Türk halkına teşekkür etti. Sınırdaki Suriyeliler Türkiye'ye geçecekleri günü bekliyor.