'Tarım arazilerini üretime açtık'

Kentin tarım ürünlerine katma değer kazandırmak ve üreticilerin ekonomik kazanç sağlaması için çaba harcayan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, belediye bünyesinde üretilen tarım ürünlerini, yapımı devam eden Tarımsal Ürün Fabrikası’nda işlemeye hazırlanıyor.

25 Şubat 2021 Perşembe, 03:28
'Tarım arazilerini üretime açtık'
Abone Ol google-news

 Belediyeye ait atıl durumdaki tarım arazilerini değerlendiren Atay, yetiştirdiği tarım ürünlerini, sadece kadınların istihdam edileceği fabrikada işleyerek hem Avrupa’ya ihraç etmeye hem de kısa zamanda açılması planlanan Efe Bakkallarda vatandaşların tüketimine sunmaya hazırlanıyor. 

SADECE KADINLAR

Üreticilerin ekonomik kazanç sağlaması için çaba harcayan Başkan Atay, belediye bünyesinde üretilen tarım ürünlerini yapımı devam eden Tarımsal Ürün Fabrikası’nda işleyerek, Efe Bakkallarda vatandaşın tüketimine sunacak. 

Başkan Atay’ın, ilçedeki kadınlara söz verdiği, kentin yöresel ürünlerinin Efelerli kadın çalışanların ellerinde şekilleneceği fabrika projesinin yapımı başladı. Tepecik Mahallesi’nde inşası devam eden fabrikada sadece kadınlar çalışacak ve enginar, kekik, kestane, incir gibi kentin yöresel ürünleri, kadın çalışanların ellerinde işlenerek konserve haline getirilecek.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın “En büyük hedefim” dediği ve değer kazanması için projeler gerçekleştirdiği kentin yöresel ürünlerinden biri olan enginar, belediye tarafından üretilmeye başlandı. 

Baltaköy Mahallesi’nde 5 dönüm arazide enginar yetiştiren Efeler Belediyesi, ürettikleri enginarları halkın tüketimine sunacak. Belediye yine, kendisine ait 10 dönüm arazide kekik yetiştirmeye devam ederken yetişen kekik suyu, kekikyağı ve kuru kekik yine halka dağıtılıyor.

EJDER MEYVESİ

Şevketiye Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait arazi üzerine kurulu serada ejder meyvesi yetiştirmeye başladı. 

Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, tropik iklimi seven bu meyveyi ilçede yetiştirerek Efeler’in ikliminin tropik meyveler için elverişli olduğunu göstermek ve ejder meyvesini Efeler halkı ile buluşturmak istediğini belirtti. Yine aynı arazi üzerine kurulu çiçek serası da üretim faaliyetlerine başladı. Kent süslemesinde kullanılan çiçeklerin maliyetini en aza indirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Atay, “Seramızda 6 farklı çeşit, toplamda 115 bin adet çiçeğimiz bulunmaktadır” dedi.