TEOG'da birincilere tatsız haber

TEOG ’da 17 bin öğrencinin tüm soruları doğru cevaplaması, yerleştirmede sıkıntı yaratacak. Uzmanlar, öğrencilerin tam puan alsa da istedikleri okullara giremeyeceklerini söylüyor.

05 Haziran 2017 Pazartesi, 23:02
Abone Ol google-news

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) merkezi sınavların birincisinde yaklaşık bin, ikincisinde 17 bin öğrencinin tüm soruları doğru cevaplaması, yerleştirme sürecini sancılı hale getirecek. İki sınavdaki toplam 240 sorudan bir tanesini bile yanlış yapan istediği okula giremeyecek. Eğitim uzmanı Hatice Yılmaz, “İkinci sınavda binlerce tam yapan olması yığılmalara neden olacak. Puan eşitliğinde belirlenen kriterler devreye girecek” dedi.

TEOG sonuçlarının hem öğrencilerin Yılsonu Başarı Puanları’nın (YBP) hesaplanmasında hem de Yerleştirmeye Esas Puan’ların (YEP) hesaplanmasında kullanıldığını, bu yılki YEP sonuçlarının en geç 15-16 Haziran’a kadar açıklanmasını beklediklerini belirten Yılmaz şöyle devam etti:

“Toplam en yüksek 300 puan olarak hesaplanan YBP’nin yarısı ile en yüksek 700 puan üzerinden hesaplanan ağırlıklandırılmış ortak sınavın yarısı toplanarak en yüksek 500 puan olan YEP bulunuyor. Velilerin bu yıl okul seçimini daha dikkatli yapmaları gerekiyor. Yerleştirme işlemleri öğrencinin içinde bulunduğu yüzdelik dilimi esas alınarak yapılıyor. YEP açıklanırken öğrencinin içinde bulunduğu yüzdelik dilimi de açıklanacak. Tercih işlemlerini puana göre değil yüzdelik dilimi esas alınarak yapmak gerekmektedir.”

İkinci TEOG’da çok sayıda tam yapan öğrenci olmasının aynı puanlarda yığılmalara neden olabileceğine dikkat çeken Hatice Yılmaz, “Tam yapan öğrenci sayısı 100 bin bile olsa yerleştirme için bir sıralama yapılmak zorunda. Ancak birinci ve ikinci TEOG’da toplam 240 sorudan bir soruyu yanlış yaptığı için istediği okula giremeyen öğrencinin yaşadığı düş kırıklığını, mutsuzluğunu nasıl gidereceğiz” dedi.

Bu başarı yapay

* Eğitim İş Sendikası’nca yapılan açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı birinci dönem TEOG’daki düşük başarı ortalamasını yükseltebilmek için ikinci sınavın sorularını kolay hazırlattı. Ölçme - değerlendirmede tutarlılık önemli bir süreç. Tüm TEOG sonuçları incelendiğinde soruların tamamını yapanların sayısı yaklaşık 4 bini geçmez iken son sınavda 15 bin öğrencinin soruların tamamını doğru yapması şüpheli” denilmişti.

Yerleştirme işlemleri sırasında puanların eşitliği durumunda sırasıyla;

 Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı yüksek olana,

* 8,7. ve 6. sınıftaki YBP üstünlüğüne,

* tercih önceliğine,

* özürsüz devamsızlık gün sayısına,

* Yine eşitliğin devam etmesi halinde yaşı küçük olana öncelik verilecek.