THY uçaklarında internet hizmeti başladı

THY, uçaklarında internet hizmeti başlattı. THY yolcular, kablosuz-wifi internet hizmetini bir süre ücretsiz olarak kullanacak.

19 Ocak 2012 Perşembe, 11:14
Abone Ol google-news

Türk Hava Yolları (THY), uçaklarında internet hizmeti başlattı. Bir süre ücretsiz olarak THY yolcularının kullanımına sunulacak kablosuz-wifi internet ile yolcular beraberlerinde getirmiş oldukları dizüstü ve tablet bilgisayarlar ile Iphone, Ipad, Blackberry vb. kablosuz ağ bağlantısı özelliğine sahip cihazlar vasıtasıyla kesintisiz olarak yüksek hızda internete erişebilecek. Büyük boyutlu e-postaları gönderip alabilecek.

THY'den yapılan açıklamaya göre şirket, yolcularının uçuş sırasında da dünya ile iletişimini kurmasını sağlayacak olan ve Panasonic Avionics Corporation tarafından geliştirilen Global Communication Suite sistemi (GCS) ile bu sisteme sahip uçaklarda sunduğu PLANET IFE platformu altında, yolculara kıtalararası uçuşlarda dünyada ilk olarak başlattığı canlı televizyon hizmetine yüksek hızlı kablosuz-wifi internet'i de ekledi.

Bir süre ücretsiz olarak THY yolcularının kullanımına sunulacak kablosuz-wifi internet ile yolcular beraberlerinde getirmiş oldukları dizüstü ve tablet bilgisayarlar ile Iphone, Ipad, Blackberry vb. kablosuz ağ bağlantısı özelliğine sahip cihazlar vasıtasıyla kesintisiz olarak yüksek hızda internete erişebilecek, büyük boyutlu e-postaları gönderip alabilecek ve Virtual Private Network (VPN) bağlantısı gerçekleştirebilecek.
 

Tüm yolcular kredi kartlarını kullanarak yararlanabilecek

Kullanımı çok kolay olan bu sistemden ücretli kullanıma geçildikten sonra da tüm yolcular kredi kartlarını kullanmak suretiyle uçuş sırasında alacakları kullanıcı adı ve şifreleriyle yararlanabilecek. Yolcular kablosuz internetle birlikte, daha önceden yine dünyada ilk olarak aktif edilen koltuk arkasındaki ekranlardaki PLANET portal aracılığı ile dünyadan ve Türkiye'den son dakika haberlerin, Miles&Smiles üyelik hesapları ve müşteri hizmetleri ile ilgili online hizmetlere ulaşabilecekler; canlı TV yayınları izlemeye devam edebilecek.
 

THY, canlı televizyon hizmetini kıtalar arasında sunan ilk şirket olmuştu

THY, 23 Eylül 2011 tarihinde Boeing'den teslim aldığı B777-300ER uçağı ile aktif ettiği canlı televizyon ile kıtalararası uçuşlarda bu hizmeti sağlayan dünyada ilk havayolu olmuştu. PLANET GCS sistemi, halihazırda bir adet B777-300ER uçağında aktif olup bu sistemin THY filosunda yer alan diğer 11 adet Boeing 777-300ER ve 10 adet Airbus A330-300 uçaklarında da en kısa sürede aktif edilmesi planlanıyor.