THY'de krizin fotoğrafı: Uçaklar 'paketlenmeye' başlandı

Türk Hava Yolları, ekonomik daralma ve terör olayları nedeniyle azalan yolcu sayısı için kış döneminde ek önlemler aldığını açıklamıştı. Önlemler çerçevesinde filoda yer alan 30 uçak yere indirildi, uçaklar 'paketleniyor.'

21 Kasım 2016 Pazartesi, 17:18
Abone Ol google-news

Türk Hava Yolları, ekonomik daralma ve terör olayları nedeniyle azalan yolcu sayısı için kış döneminde ek önlemler aldı. 30 Ekim itibariyle başlayan kış sezonunda, talebin düştüğü 5’i iç, 17'si de dış hat toplam 22 noktaya seferler iptal edilirken, filodaki toplam 30 uçak da yere indirilerek park pozisyonuna alındı.

THY, yere indirdiği bu uçakları paketledi. İstanbul Atatürk, Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum havalimanlarında bu uçakları tutan THY, önümüzdeki yıl mart ayından itibaren filoyu yeniden uçurmayı hedefliyor.

Kokpit.Aero'nun haberine göre, havayollarının para kazanması için ‘utalizasyon’ denilen günlük uçuş saat ortalamasının yüksekliği çok önemli.

SADECE PERİYODİK BAKIMLAR YAPILIYOR

Ancak kriz dönemlerinde ihtiyaç fazlası olan uçaklar, park sahası sorunu olmayan havalimanlarına çekiliyor. Uçakların uçmadığı dönemlerde periyodik bakımlarının yanı sıra, kabin modifikasyonu gibi uzun süren bakım işlemleri yapılıyor.