TRT yasa tanımıyor

Tarafsız yayıncılık yapması gereken devlet televizyonu referandumda ‘hayır’ diyecekleri yok sayıyor

28 Mart 2017 Salı, 19:38
Abone Ol google-news

TRT Haber kanalında 1-22 Mart günleri arasında haber bültenleri ve programlarda Cumhurbaşkanı, AKP ve hükümet yetkililerine toplamda 4 bin 113 dakika süre tanınırken, HDP’ye ise yalnızca 1 (bir) dakika süre verildi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, TRT’yi RTÜK’e şikâyet ederek yaptırım uygulanmasını talep etti.

16 Nisan referandumuna 19 gün gibi kısa bir süre kalırken, siyasi partilerin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Mart ayı boyunca hem meydanlarda hem de ekranlarda gerçekleştirilen çalışmalarda TRT’nin muhalefete takındığı tutum ise tarafsız olmadığını gözler önüne seriyor. HDP’nin hazırladığı çalışmaya göre, mart ayı boyunca TRT Haber kanalının canlı yayın ve söz programı ve haber bülteni sürelerinin Cumhurbaşkanı ve siyasi partilere göre dağılımı yapıldı. Buna göre TRT haber kanalında 1-22 Mart tarihleri arasında yapılan program ve haber bültenlerinde Cumhurbaşkanı toplam 1390 dakika, AKP ve hükümet yetkililerine 2 bin 723 dakika, CHP’ye 216 dakika, MHP’ye ise 48 dakika süre ayrıldığı belirlendi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, konu hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikâyet dilekçesi verdi. Oluç, dilekçede TRT’nin yayınlarında tarafsız olmak zorunda olan bir kamu yayıncı olduğunu belirterek, TRT’nin RTÜK’ün yayın ilkelerine de uymakla yükümlü olduğunu anımsattı. Oluç, “TRT’nin yayınlarının siyasi parti ve demokratik gruplarla ilgili tek yönlü ve taraf tutan, fırsat eşitliği ilkesini göz ardı eden, kamuoyunun özgürce kanaat geliştirmesini engelleyen nitelikte olmaması gerekmektedir” görüşünü dile getirdi. Oluç, TRT Haber kanalının iktidar partisi ve diğer iki muhalefet partisinin referandum kampanyasına canlı yayın ve haber bültenlerinde yer verirken, parlamentonun ikinci büyük muhalefet partisi olan HDP’nin referandum kampanyası faaliyetlerine yer vermediğini dile getirdi. TRT Haber kanalının yayınlarında gerek kendi yasasını, gerek RTÜK yasasını, gerekse de YSK’nin yayımladığı yayın ilkelerini açıkça ihlal ettiğini belirten Oluç, söz konusu ihlaller nedeniyle ayrı ayrı yaptırım uygulanmasını talep etti.

HDP’li Oluç ayrıca gazecilik meslek örgütlerine gönderdiği yazıda da 17 ulusal TV kanalında 1-20 Mart tarihleri arasında Cumhurbaşkanı ve AKP’ye 420.5 saat canlı yayın süresi verilirken, HDP’ye hiç yer verilmediğini kaydetti. Oluç, medya ambargosunu en şiddetli ve ağır yaşayan partinin HDP olduğunu belirterek, “Referandum gibi ülkemizin kaderini tayin edecek böylesi kritik bir süreçte oyunu aldığımız her bir yurttaşın bilgiye erişim hakkına sahip olabilmesinin sağlanabilmesi için katkılarını bekliyoruz” diye konuştu.