Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan süpermarketlerde satılan vitaminlerle ilgili konuştu

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, zincir marketlerde elektronik eşya, mobilya gibi ürünlerin satışı yasaklanırken gıda takviyesi adı altındaki vitamin satışlarının yasaklanmadığına anlam veremediklerini belirtti.

17 Şubat 2021 Çarşamba, 06:00
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan süpermarketlerde satılan vitaminlerle ilgili konuştu
Abone Ol google-news

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada zincir marketlerde elektronik eşya, mobilya gibi ürünlerin satışı yasaklanırken gıda takviyesi adı altındaki vitamin satışlarının yasaklanmadığına anlam veremediklerini belirterek “Sağlığa ilişkin ve aslında ilaç olan eczanede satılması gereken ürünlerin marketlerde satışına neden hâlâ dur denilmiyor” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Geleneksel perakendeciler korunurken halk sağlığı neden markette unutuldu” diye soran Saydan, “Takviye edici gıdalar, vitaminler, mineraller vb. açısından ülkemiz maalesef adeta bir çöplüğe dönüşmüş durumda. Özellikle internetten satışları artarak toplum sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı” dedi.

Sağlığa ilişkin ürünlerin bir an önce, özel yasa ile “eczane içine” alınması gerektiğini vurgulayan Saydan, “Tekel bayileri, benzin istasyonları bile vitamin satıyor. Sağlığa ilişkin, eczanede olması gereken, eczacı danışmanlığı isteyen ürünler, uluorta her yerde nasıl satılabiliyor? Takviye edici gıda adı altındaki bu ürünlerin de satışı yasaklanmalı” diye konuştu.