TÜRGEV'den Kılıçdaroğlu'na bağış daveti

Türk Hava Yolları(THY) Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRGEV Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Akalın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün grup toplantısında TÜRGEV hakkında açıkladığı belgenin 2 yıl önce kendileri tarafından da kamuoyuyla paylaşıldığını bildirdi.

29 Aralık 2015 Salı, 20:13
Abone Ol google-news

Akalın, "Sayın Kılıçdaroğlu da kız öğrencilerin eminim ki eğitim hayatlarını desteklemek ister. Dolayısıyla biz kendisini de buradan bağış yapmaya davet ediyoruz. Pek çok bağışçımıza davet ettiğimiz gibi" diye konuştu.

Akalın ayrıca THY'nin yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmakta olduğu biliniyor.

Arzu Akalın, yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayı şaşkınlık içinde izlediğini kaydetti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği belgenin 2 yıl önce kendileri tarafından kamuoyuyla paylaşıldığını aktaran Akalın, şöyle konuştu: "Tek kelimeyle ifade etmek gerekirse, hakikaten hayret ve şaşkınlık içindeyim. Sayın Kılıçdaroğlu TÜRGEV'in sözüm ona rüşvet aldığına dair bir belge gösteriyor ve diyor ki 'işte bakın ben TÜRGEV'in 99 milyon dolarlık bir parayı bağış olarak aldığını kamuoyuyla paylaşıyorum, bunun belgesi var elimde' diyor. Sayın Kılıçdaroğlu bunu ortaya koyduğunu düşünüyor ancak bununla ilgili TÜRGEV tarafından hiçbir zaman aksi yönde bir şey söylenmiş değil.

Daha doğru bir ifadeyle 2 yıl önce ben TÜRGEV'in yönetim kurulu başkanı olarak vermiş olduğum bir röportajda bu konu soru olarak geldi. Evet, söz konusu bağışı biz aldık ve bu bağışı almamız ve buna benzer bağışlar almamızda hukuken hiçbir sakınca yok. Tam tersi sakınca olması şöyle dursun, vakıflar çalışmalarını bağışlarla gerçekleştirir. Çünkü vakıflar kar amaçlı kurulmuş kurumlar değildir. Hem Türkiye'de hem dünyada herkes bunu bilir. Vakıflar kuruluş amaçlarındaki hususları ancak ve ancak almış oldukları bağışlarla gerçekleştirirler. Bir başka ifadeyle, Sayın Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasında 'işte bakın böyle bir belge ortaya koydum' dediği şey 2 yıl önce TÜRGEV tarafından söylenmiş ve hiçbir zaman da saklanmış olan bir husus değil."

Akalın, aynı konuda CHP'den 2 yıl önce bir soru önergesi verildiğini, bu soru önergesinin TBMM'de yanıtlandığını dile getirdi.

"Kılıçdaroğlu'nu yurtlarımızda misafir etmek isteriz"

TÜRGEV'in özellikle kız öğrencilerin eğitimine destek verdiğini anımsatan Akalın, şöyle devam etti: "Sayın Kılıçdaroğlu bir baba, bir dede. 8 bin 500 kızımızın barındığı yurtlarla ilgili konuşurken, öğrencilerin, anne ve babalarının ne kadar üzüldüğünü tahmin edebilir. Biraz daha duyarlı olmasını istiyoruz. Bu tip talihsiz açıklamaları ve özellikle kamuoyunda artık yeniliği kalmamış, artık güncelliğini yitirmiş konuları sanki ilk defa meydana gelmiş gibi ortaya sürmüş olmasını gerçekten bir siyasiye yakıştıramadığımı söylemek istiyorum. Buradan da Sayın Kılıçdaroğlu'na bir çağrım var. TÜRGEV özellikle kız öğrencilerin eğitimi amacıyla kurulmuş bir vakıftır. Onların yarının Türkiyesine çok daha güzel bir şekilde, yönetici kadınlar olarak yetişmesi için çalışıyor. Sayın Kılıçdaroğlu da kız öğrencilerin eminim ki eğitim hayatlarını desteklemek ister. Dolayısıyla biz kendisini de buradan TÜRGEV'e bağış yapmaya davet ediyoruz. Pek çok bağışçımıza davet ettiğimiz gibi."

Türkiye'de TÜRGEV'in 50'ye yakın öğrenci yurdunun bulunduğunu aktaran Akalın, Kılıçdaroğlu'nun da bu yurtları ziyaret etmesini istediklerini vurgulayarak, "Kılıçdaroğlu bir gün misafirimiz olabilir, yurtlarımızdaki öğrencilerimizle tanışabilir" diye konuştu.