'Türkiye destekli muhalifler kritik bölgeyi ele geçirdi'

Reuters haber ajansı, Türkiye destekli muhaliflerin stratejik Serakib ilçesinin kontrolünü geri aldığını duyurdu. Reuters, 'son dakika' gelişmesi olarak servis ettiği haberini muhaliflerin yetkililerine dayandırdı. Rus askeri kaynakları ise Esad güçlerinin saldırıları püskürttüğünü söyleyerek, Serakib'in kontrolünün el değiştirdiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Yayınlanma: 27.02.2020 - 08:25
'Türkiye destekli muhalifler kritik bölgeyi ele geçirdi'
Abone Ol google-news

İdlib’e bağlı Serakib ilçesi, bu ay başında Rusya’nın havadan sağlandığı destekle Suriye ordusunun kontrolüne geçmişti.

Suriye ordusunun bölgedeki ilerleyişi nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait bazı gözlem noktaları Suriye ordusunun kontrol ettiği bölgelerde kalmıştı.

Ankara Yönetimi, şubat başında Suriye ordusuna ay sonuna kadar İdlib’in güneyine çekilmesi yolunda ültimatom vermişti.

Rusya’nın desteklediği Beşar Esad güçlerine son uyarı ise dün bizzat Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan gelmişti.

Erdoğan, partisinin dünkü grup toplantısında, sürenin sonuna gelindiğine işaret ederek, “Rusya insani hassasiyeti kabul etmek istemiyor. Gözlem kulelerimizi kuşatanlara verdiğimiz süre doluyor” demişti.

Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan M5 karayolu ve Halep-İdlib-Lazkiye şehirlerini bağlayan M4 karayolu Serakib’in içinden geçiyor. Bu nedenle Serakib oldukça stratejik bir noktada bulunuyor.

RUSYA YALANLADI

Öte yandan Reuters’ın son dakika geçtiği habere göre Rus askeri kaynakları, muhaliflerin Serakib’in kontrolünü ele geçirdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne sürdü. Rus kaynaklar, Suriye ordusunun, muhaliflerin saldırılarını başarıyla püskürttüğünü vurguladı.

‘REJİM 60 KÖY VE KASABAYI ALDI’

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Rusya destekli rejim güçlerinin İdlib’in güney kesiminin kontrolünü tümüyle ele geçirdiğini açıkladı. Gözlem Örgütü hükümet güçlerinin son üç günde İdlib’in güneyinde kalan ve Hama’ya kadar uzanan bölgedeki 60 kadar köy ve kasabayı muhaliflerden aldığını iddia etti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler