Türkiye'nin yüzde 40'ı kiracı

Türkiye’de bireylerin yüzde 60.4’ü oturduğu evde ev sahibi. Türkiye bu oranla, araştırmanın yapıldığı 47 ülke arasında 41’inci sırada yer alıyor.

11 Ocak 2018 Perşembe, 11:35
Abone Ol google-news

İnşaat yatırımları 2017’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 12 artış gösterdi. İnşaat yatırımlarında konut sektörü geçtiğimiz yıl da dikkat çekti. Türkiye’de 2017’nin ille 11 ayında toplam 1 milyon 276 bin 342 adet konut satışı gerçekleştirildi. Fakat ülkelerin ekonomik verilerini analiz eden tradingeconomics.com verilerine göre, Türkiye ev sahipliği oranında dünya ortalamasının bir hayli gerisinde. Yani ev sahipliği konusunda henüz daha yolun başındayız. Rapora göre, Türkiye’de bireylerin yüzde 60.4’ü oturduğu evde ev sahibi. Türkiye bu oranla, araştırmanın yapıldığı 47 ülke arasında 41’inci sırada yer alıyor.

Türkiye Dünyanın En Büyük 17'nci Ekonomisine Sahip

Demografik ve ekonomik gelişmeler baz alındığında, dünya ile karşılaştırıldığında sektörün potansiyel barındırdığı ifade edilirken, dünya genelinin en büyük 17'nci ekonomisine sahip konumda olan Türkiye'nin, genç nüfusuyla, konut sektörü adına büyüme dinamiklerini bünyesinde barındırdığı dile getiriliyor.

 Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde edilen bilgiler doğrultusunda ise ülke genelindeki hanehalkı sayısının 19 milyon 481 bin seviyesinde olduğu gözlemlenirken, ortalama hanehalkı büyüklüğünün ise 3.8 kişiden oluştuğu ifade ediliyor. Ayrıca bahsi geçen rakamın Avrupa'da ki oranının yüzde 2.5 seviyesinde olduğu belirtilirken, Türkiye'de bir evde yaşayan kişi sayısında artış görüldüğü işaret ediliyor.

 Köyden Kente Göç Sürüyor

Öte yandan genç nüfusu içerisinde barındıran Türkiye'nin ortalama yaş oranının ise 31.5 olduğu söylenirken, yine TÜİK verileri doğrultusunda 2016 senesi içerisinde toplamda 594 bin çiftin evlendiği ve 126 bin çiftin ise boşandığı vurgulanıyor. Köylerden kente göçün sürdürüldüğü Türkiye genelindeki kentleşme oranının ise mevcut durumda yüzde 78 oranında olduğu ve bu duruma bağlı nüfusun ise 60 milyon seviyesinde bulunduğu belirtiliyor.

 Göçten kaynaklanan kentleşmeden dolayı sektörün canlılığını sürdürdüğü dile getirilirken, demografik özelliklerden kaynaklı olarak sektörün, faiz oranları ve fiyatların bir miktar daha ulaşılabilir olması durumunda canlılığını koruyacağı dile getiriliyor.

Yakın geçmişte 5 kişi seviyesindeydi

Demografik ve ekonomik gelişmeler göz önüne alınıp dünya ile kıyaslandığında sektörün daha çok potansiyel içerdiği görülüyor. TÜİK verilerine göre, ülkemizdeki hanehalkı sayısı 19 milyon 481 bin civarında. Ortalama hane halkı büyüklüğü ise 3.8 kişi. Bu rakam yakın geçmişte 5 kişi seviyesindeydi. Avrupa’da ise bu oran yüzde 2.5 seviyelerinde. Genç nüfusa sahip Türkiye’de ortalama yaş 31.5.

Türkiye’de yine TÜİK’e göre 2016’da 594 bin çift evlenirken, boşanan çiftlerin sayısı ise 126 bin olarak gerçekleşti. Bütün bu rakamlar bize sektörün daha çok potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Köyden kente göçün devam ettiği Türkiye’de kentleşme oranı halihazırda yüzde 78 ve buna bağlı nüfus 60 milyon civarında. 2023 yılına kadar kente göçün devam edeceği ve kentleşme oranının yüzde 84’lerin üzerine çıkması beklenmekte. Buna göre kentleşen nüfusun 2023 yılında 71 milyon olması öngörülüyor.

– 23 milyon konutun %5’i markalı konut
– Bir hanede ortalama 3.8 kişi yaşıyor
– 2023’te Türkiye’nin %84’ü şehirde yaşayacak