Tutuklanabileceğini söyleyen Selahattin Demirtaş vasiyetini açıkladı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizi cezaeviyle tehdit etmeye, terbiye etmeye çalışıyorlar. Ama olur da, bu çılgınlığı da yaparlarsa, sizlere sadece bir vasiyetimiz olabilir. Siz nasıl korkmadan, dimdik direndiniz ya, biz de cezaevine girerken öyle gireriz. Biz içerde olursak, dışarıyı cezaevi haline getirtmelerine izin vermeyin. Direnişten, dik duruştan taviz vermeyin" dedi.

18 Mart 2016 Cuma, 18:58
Abone Ol google-news

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, valiliğin bugün yapılmak istenen nevruz kutlamalarına izin vermediği Tunceli'de, Seyit Rıza Meydanı'nda açık hava toplantısına katıldı.

Meydanda ateş yakılırken, sıkı güvenlik önlemleri alınıp, alana girenler tek tek arandı.

Etkinliğe katılan Demirtaş'ı taşıyan aracın geçiş yapacağı bütün güzergahlarda, araçların park yapılmasına polis izin vermedi.

Bomba araması yapıldı

Ara sokak ve caddelere park eden araçlar ise tek tek kaldırılırken, belediye binası önünde park eden bazı araçları, polis detektör köpekleriyle bomba aramasından geçirdi.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ve Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Bul ile Nurhayat Altun'un Nevruz ateşini yakmasının ardından mahalli müzikler eşliğinde coşkulu halaylar çekildi.

Alanda kurulan platformdan konuşan Demirtaş, bu nevruzla birlikte ezilenlerin direnişiyle tarihin yeniden yazılacağını ifade ederek, "Ne kadar tarihi, ne kadar önemli bir süreçten ve atmosferden geçtiğimizi en fazla Dersimliler hissediyordur. Sıradan bir siyasi rekabet, siyasi çalışma, partilerarası siyasi bir gerilim yaşamıyor bölgemiz. Ülkemizde de durum böyle değil. Ve bu nevruzu, tarihin yeniden yazıldığı, yeniden yazılacağı ve bizlerin direnişiyle, ezilenlerin kendi tarihini yazacağı bir süreçle karşılıyoruz. Sadece bir siyasi parti temsilcisi, eş genel başkanı olarak burada değilim. Bütün direnen halkların zulme karşı, AKP şahsında ittifaklaşan savaş bloğuna karşı ve ülkemizi, haklarımızı teslim almaya çalışan faşizan anlayışa karşı direnen herkesi nevruz sıcaklığıyla bir yoldaş olarak selamlamak için bugün buradayım" dedi.

"2014'teki Nevruzu onlarca televizyon canlı verdi, ne değişti?"

Önceki sene ve geçen yıl Diyarbakır'da kutlanan nevruzuu, onlarca televizyonun canlı verdiğini, bugün ise yasaklandığını söyleyen tan Demirtaş, "2014 ve 15 nevruzları büyük coşkuyla kutlandı. Diyarbakır nevruzunu onlarca televizyon canlı verdi. Ne oldu, ne değişti? Bugün her yerde yasaklıyorsunuz. Değişen ne? O gün kutlanan nevruz bugün de kutlanacak, hiçbir güç nevruzu yasaklayamaz. Bakın halk Dersim'de yasağa rağmen coşkuyla kutluyor. Eğer geçen yıl 2015 nevruzunda, Diyarbakır nevruz meydanında verilen mesajlar doğru anlaşılsaydı, gereği yerine getirilseydi, ona sadık kalınsaydı, bu yıl artık yeni, özgür, sivil anayasanın yapımına doğru gidiyor olacaktık. Bu yıl artık daha güçlü demokrasisi olan, kendi içinde daha güçlü bir barış inşa etmiş ve Ortadoğu'daki bütün ezilen halklara destek olan bir Türkiye için mesafe kat etmiş olacaktık. Geçen yıl nevruz bir yol ayrımıydı. AKP artık bir karar vermek zorundaydı. İmralı'da yürütülen müzakereler tabiri caizse zurnanın son deliğine gelmişti. Ya Türkiye demokrasi yoluna gidecek, ya da tek adamlıkta ısrar edecekti" diye konuştu.

Vasiyetini açıkladı

Konuşmasının son bölümünde, TBMM'deki dokunulmazlık tartışmalarına da değinen Demirtaş, HDP milletvekilleriyle birlikte kendisinin de tutuklanabileceğini belirterek, vasiyetini açıkladı.

Demirtaş, "Dersim'deki ve sesimizin ulaştığı bütün halkımız, yoldaşlarımız bilsinler; Bizi cezaeviyle tehdit etmeye, terbiye etmeye çalışıyorlar. Yaparlar mı yapmazlar mı? Bilemeyiz. Bu kadar vahşeti yapan, bizleri cezaevine atmış şaşırmayız. Ama olur da, bu çılgınlığı da yaparlarsa, sizlere sadece bir vasiyetimiz olabilir. Siz nasıl korkmadan, dimdik direndiniz ya, biz de cezaevine girerken öyle gireriz. Başımız dimdik, onurla, gururla gireriz. Biz içerde olursak, dışarıyı cezaevi haline getirtmelerine izin vermeyin. Direnişten, dik duruştan taviz vermeyin. Zindanla, dışarıyı özgürleştirene kadar, nerede olursak olalım, bu can, bu tende oldukça bütün yoldaşlarımızla sonuna kafadar direneceğiz" dedi.