Twitter'da en çok futbol konuşuldu

Twitter için 2014, "Dünya Kupası" ve "Oscar selfie"si yılı olurken, Türkiye'de "Dünya Kupası", "futbol liginde yaşanan heyecanlı maçlar" ve "Cumhurbaşkanlığı seçimi" en fazla konuşulan konulardı.

10 Aralık 2014 Çarşamba, 12:23
Abone Ol google-news

"Twitter'de bir yıl" verilerine göre, dünya gündemindeki önemli olaylar Twitter'de de yer aldı.

Türkiye'de Twitter'in kullanımı politik haber takibi üzerineyken, bu eğilim yerini bu yıl futbola bıraktı.

Twitter istatistikleri, Türkiye'nin büyük bir futbol hayran kitlesi olduğunu gösterirken, en fazla konuşulan konu futbol oldu. Dünya Kupası karşılaşmaları, Fenerbahçe'nin şampiyonluğu ve derbiler, Twitter'deki kullanıcıların en çok tartıştığı konular içerisindeydi.

2014 Dünya Kupası, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en çok tweet atılan konu olarak tarihe geçti. Özellikle 8 Temmuz'da yapılan Almanya-Brezilya karşılaşması Türkiye'de en çok konuşulan konu olarak ilk sıradaki yerini aldı.

İkinci sırayı, 10 Ekim'de Euro 2016 elemeleri için yapılan ilk milli maç olan ve Türkiye'nin 2-1 mağlup olduğu Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı aldı. Diğer en çok konuşulan karşılaşmalar ise Fenerbahçe- Galatasaray derbisi (25 Ağustos) ve Fenerbahçe- Sivasspor (26 Eylül) şeklinde sıralandı.

Dünya Kupası sırasında 672 milyondan fazla tweet atıldı

Dünya Kupası sırasında dünya genelinde 672 milyondan fazla tweet atıldı. Bu, bir etkinlikle ilgili atılan en yüksek tweet sayısı oldu.

Her yıl "altın tweet" olarak ödüllendirilen en fazla retweet edilen tweet, dünya üzerinde kaç milyon twitter kullanıcısıyla hangi mesajın etkileşime geçtiği konusunda farklı bir hikaye anlatıyor. Bu yıl, Ellen Degeneres'in Oscar törenindeki tweeti, 2013'teki (Lea Michele) ve 2012'deki (Barack Obama) en fazla retweet edilmiş tweetleri de geçerek, yılın en çok retweet edilen tweet’i oldu. Ellen Degeneres'ın tweeti 3 milyondan fazla retweet edildi.

Dünya genelinde en fazla retweet edilen tweetlerden bazıları şöyle:

"Justin Bieber'in Twitter'da hayranlarına her zaman değerli olduklarını ve güçlü ve inançlı olmaları gerektiğini söylediği tweet 471 binden fazla retweetle paylaşıldı. One Direction'ın boyband yıldızı Niall Horan'ın hayranlarına gruba destek oldukları 4 yıl için attığı teşekkür tweeti, 366 bin 943 retweet aldı. Robin Williams'ı anmak için yazılan tweet de 327 bin 432 retweetle paylaşıldı."

En fazla takip edilen 10 hesap

Futbolcu Neymar Jr, 1,5 milyondan fazla takipçi kazanarak yılın en fazla takipçi artışına sahip "VIT" oldu.