Validebağ'da rant projesi devam ediyor

Validebağ Korusu’na ilişkin verilen yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen “Bakım ve Rehabilitasyon Projesi”ne karşı nöbet devam ediyor.

26 Haziran 2021 Cumartesi, 12:30
Validebağ'da rant projesi devam ediyor
Abone Ol google-news

İstanbul’un Üsküdar İlçesi'nde bulunan ve 1. derece doğal ve tarihi SİT alanı olan Validebağ Korusu’nun Millet Bahçesi yapılmasının önünü açacak projede yürütmeyi durdurma kararları verildi ancak Üsküdar Belediyesi'nin ihalesini yaptığı “Bakım ve Rehabilitasyon Projesi” hala devam ediyor.

Validebağ Savunması ve Validebağ Gönüllüleri proje iptal edilene kadar korudaki nöbetlerine devam etme kararı aldı. Bugün sabah erken saaatlerde koruya gelen yurttaşlara CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz de destek ziyaretinde bulundu.

'RANT PROJELERİ DEVAM ETMEKTEDİR'

Dün Validebağ Savunması'ndan yapılan açıklamada, yürütmeyi durdurma kararının Üsküdar Belediyesi'nin mevcut “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi” ile ilgili olduğu yanlış algısına yol açtığı belirtilerek, “Yürütmeyi durdurma kararı, Validebağ Korusu ve çeperindeki 75. Yıl Parkı ile Marmara Üniversitesi mülkiyetindeki yeşil alanları kapsayan Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı için alınmıştır. Bu olumlu karara rağmen Validebağlılar Koru’da nöbete hala devam etmekteler. Çünkü iktidarın Koru üzerindeki rant projeleri devam etmektedir” denildi.

Açıklamanın sonunda ise, “Koru’yu korumanın yolu ivedilikle koru ekosistemi içerisinde var olan farklı türler üzerinde uzman olan orman mühendisleri, botanikçiler, yaban hayat uzmanları gibi farklı disiplinlerden bilim insanları ile yaşam alanı savunucusu yurttaşların, ilgili sivil toplum kuruluşlarının demokratik bir modelde katılımıyla hazırlanacak yeni bir KANİP’dir” ifadelerine yer verildi.

Bugün saat 15.30'da korudaki Abdülaziz Av Köşkü önünde bir basın açıklaması düzenlenerek sürece ilişkin bilgi verilecek.

"23 YILLIK MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ"

Validebağ Gönüllüleri'nden Şengül Kılıç ise daha önce koru için hazırlanan Millet Bahçesi Projesi'nin de iptal edildiğini hatırlatarak, "Validebağ Korusu’nda haklılığımızı iki kez daha kanıtladık. Validebağ Gönüllüleri olarak 23 yıldır sürdürdüğümüz haklı mücadelemize korunun ranta çevrilme emelleri tümüyle ortadan kaldırılıncaya kadar kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

Kılıç, ihale sürecinin geçersizliğinin yürütmeyi durdurma kararıyla bir kez daha kanıtlandığına vurgu yaparak, "Ranta, talana hayır diyoruz. Burada halkın, mahallenin koruduğu bir koru vardır ve bu koru, koru olarak kalacaktır" diye konuştu.

"VALİDEBAĞ KORUSU, KORU OLARAK KALACAK"

Validebağ Gönüllüsü Kılıç, şöyle konuştu:

"Validebağ Korusu’nda haklılığımızı iki kez daha kanıtladık. 2018 yılında Validebağ Gönüllüleri Derneği’nin, Validebağ Korusu’nu Millet Bahçesi yapma projesini onaylayan koruma kurullarına karşı açtığımız iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı verildi. İkincisi 20 Mayıs 2018’de yürütmeye giren Validebağ Korusu Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın aleyhine açtığımız iptal davasında da yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Böylece baştan beri hukuksuz olan Üsküdar Belediyesi’nin ihale sürecinin geçersizliği, bu yürütmeyi durdurma kararları ile birlikte bir kez daha kanıtlanmıştır. Validebağ Gönüllüleri olarak 23 yıldır sürdürdüğümüz haklı mücadelemize korunun ranta çevrilme emellerinin tümüyle ortadan kaldırılıncaya kadar haklı mücadelemizde kararlılıkla devam edeceğiz.

Validebağ Korusu, koru olarak kalacak. Validebağ Korusu’na dokunamayacaksınız. Validebağ Korusu’nda emellerinizi gerçekleştiremeyeceksiniz. Ranta, talana hayır diyoruz. Burada halkın, mahallenin koruduğu bir koru vardır ve bu koru, koru olarak kalacaktır."