Vardiyalı çalışmak beyni köreltiyor

Bilim adamları, vardiyalı çalışmanın beynin zamanından önce yaşlanmasına neden olabileceği ve düşünsel kabiliyeti köreltebileceği uyarısında bulundu.

04 Kasım 2014 Salı, 11:53
Abone Ol google-news

Sonuçları "Occupational and Environmental Medicine" dergisinde yayımlanan araştırma, on yıl süresince vardiyalı çalışmanın, beyni altı yıldan fazla yaşlandırdığını, vardiyalı çalışmayı bırakan kişilerde az da olsa iyileşme gözlendiğini ancak normale dönüşün beş yıl aldığını gösterdi.

Swansea ve Toulouse üniversitelerinden bir ekibin, vardiyalı çalışmanın beyin üzerindeki etkisi konusunda yaptığı araştırma çerçevesinde, Fransa'da üç bin kişiye hafıza, düşünme hızı ve bilişsel kabiliyeti ölçen testler uygulandı.

Ekip, beynin fonksiyonlarında yaşlandıkça görülen gerileme sürecinin vardiyalı çalışan kişilerde hızlandığını gözledi. On yılı aşkın süre vardiyalı çalışan kişilerin testlerde kendilerinden altı buçuk yıl daha yaşlı olan biriyle aynı sonuçları aldıkları kaydedildi.

Uzmanlar, bulgularının bunama tedavisi açısından önemli olduğunu düşünüyor. Vücut saatine ters düşen çalışma saatlerinin kanserden obeziteye kadar çeşitli rahatsızlıklara zemin oluşturduğu biliniyor.