Velilere 'korsan servis' uyarısı

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, korsan servis araçlarının ve bu aracı kullanan şoförlerin öğrenci taşımak için gereken şartlara uygunluğunun kontrol edilemediğini belirterek, velilerin servis seçiminde dikkatli olması gerektiğini söyledi.

11 Eylül 2014 Perşembe, 11:59
Abone Ol google-news

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, öğrenci taşıyacak araçların ve bu araçları kullanacak şoförlerin belirli özellikleri taşıması gerektiğini vurguladı.

İzmir'de öğrenci taşımacılığının, yetkili kurumların kararıyla "S plakalı" araçlarca yapılabildiğine dikkati çeken Bostancı, "Velilerin dikkat etmesi gereken hususların başında aracın S plakalı olup olmadığı geliyor" dedi. Öğrencilerin taşındığı araçların arkasında "okul taşıtı" levhası ve "dur" lambasının bulunması gerektiğini ifade eden Bostancı, aracın 12 yaşından küçük, kapısının da şoför kontrolünde açılıp kapanacak şekilde otomatik olması gerektiğini aktardı.

Bostancı, "S plakalı" servis araçlarının çeşitli denetimlerden geçtiğini, teknik ve yasal koşulları taşıyıp taşımadıklarının kontrol edildiğini anlatarak, "Öğrenci taşıyacak şoförlere de trafik, mevzuat, öfke kontrolü, farkındalık, halkla ilişkiler, ilk yardım konularında eğitim veriyoruz. Ayrıca alkol ve uyuşturucu bağımlılık testinden geçiriliyorlar. Sabıka kayıtlarını istiyoruz. Bu değerlendirmelerden geçemeyenler şoför koltuğuna oturamıyor" diye konuştu.

Korsan araçların kontrol dışında faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Bostancı, "Korsan servis taşımacılığında, 'S plakalı' aracın dışında taşımacılık yapan araçlarda can güvenliği ve kontrol yapılması mümkün değil. Korsan taşımacılıkta gerekli niteliklere uygun olup olmadığı ilgili birimlerce kontrol yapılamadığı için her türlü olayın yaşanması muhtemel" dedi.

 

Servis ücretleri

Hasan Basri Bostancı, okul servis ücretlerinde bu yıl yüzde 7-8'lik bir ayarlama yaptıklarını kaydetti. Fiyat tarifesinin her servis aracından bulunması gerektiğini vurgulayan Bostancı, yıllık ücretlerin 0-3 kilometre için bin 170, 0-6 kilometre için bin 260, 0-10 kilometre için bin 350, 0-20 kilometre için bin 926 lira olduğunu belirtti. Bostancı, ödemelerin 9 taksit halinde yapılabileceğini sözlerine ekledi.