BUGÜN günlerden Cumhuriyet Kitap!

Kitap Dergi BUGÜN, 1605’inci sayısıyla gazeteniz Cumhuriyet’le birlikte... Bu sayımızın kapağında, yayımlanışının 80’inci yılı dolayısıyla yapılan özel baskısı okurlarla buluşan İçimizdeki Şeytan isimli yapıtıyla edebiyatımızın eşsiz yaratıcılarından Sabahattin Ali yer alıyor. Usta şair ve yazar Ataol Behramoğlu, Sabahattin Ali yazınını ve “dünya edebiyatıyla belki en çok ilişkilendirilmesi gereken yapıtı” olarak nitelediği İçimizdeki Şeytan isimli yapıtını değerlendiriyor.

18 Kasım 2020 Çarşamba, 11:28
Abone Ol google-news

MERHABA,


Kitap Dergi BUGÜN, 1605’inci sayısıyla gazeteniz Cumhuriyet’le birlikte... 

- 1605’inci sayımızın kapağında, yayımlanışının 80’inci yılı dolayısıyla yapılan özel baskısı okurlarla buluşan İçimizdeki Şeytan isimli yapıtıyla edebiyatımızın eşsiz yaratıcılarından Sabahattin Ali yer alıyor.

1940’da yayımlanan İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali’nin alçakça bir cinayetle sona eren 41 yıllık yaşamına sığdırdığı üç romanından ikincisi. Çok önemli bireysel ve toplumsal sorunları konu edinmiş ve dünya edebiyatıyla belki en çok ilişkilendirilmesi gereken yapıtı.

Usta şair ve yazar Ataol Behramoğlu, Sabahattin Ali yazınını ve İçimizdeki Şeytan isimli yapıtını değerlendiriyor.


- Bu hafta üçüncü sayfamızda yazarımız Adnan Binyazar, ‘O Güzel İnsanlar’ başlıklı yazısında, şiirin devrimci ‘Trabzonlu Delikanlı’sı Yaşar Miraç’ın şiirini, darbeci zorbalara baş eğmeyen diğer usta şairlerimizi de anarak inceliyor.


- Yazarımız Onur Bilge Kula, Dil ve Yaszın isimli köşesindeki ‘Dil belirleyen, yazın belirlenendir’ başlıklı yazısında; nitelikli her yapıtın, dilin estetik gizil gücünü artırdığını, anlatım olanaklarını çoğalttığını imliyor.


- Y. Bekir Yurdakul ve Emek Yurdakul’un hazırladıkları Kulaktan Kulağa köşesinde; Behiç Ak’ın bir toplum fotoğrafı çektiği ‘Altı Kırk Dört Dalgası’ kitabına, Güncel adlı köşelerinde ise çocuk yayıncılığının dört yetkin yapıtına ilişkin değerlendirmeler yer alıyor.


- Gamze Akdemir; Atatürk öğretisine bir ömür vermiş/veren usta yazar Neşe Doster ile yeni kitabı Atatürk’e Hasret Mürekkepli Mektuplar’ı konuşuyor.


- Bu yıl Dünya Çocuk Kitapları Haftası Türkiye Bildirisi’ni Adnan Binyazar kaleme aldı. Binyazar dergimizde de bulacağınız bildirisinde çocuk ile kitap ilişkisinin temellerini irdeliyor.


- Her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembesi Dünya Felsefe Günü olarak kutlanıyor. Bu sayımızda; Hegel’den Kant’a, Nietzsche’den Husserl’e, Epiktetos’tan Farabi’ye bir hatta; Kaan Kahveci’nin bir incelemesi ve Zeynep Bilgin’in Özlem Küskü ile felsefe serileri üzerine söyleşisi yer alıyor.


- Sevda Fidan, Cervantes’in ‘Çingene Kızı’nı inceliyor.


- Bu haftadan başlayarak yeniden aralıksız yayınlayamaya başlayacağız Vitrindekiler köşemiz okuma listenize yapıcı katkılarda bulunmaya devam edecek.


- Bulmaca köşemiz ile de yeni bir düşün pratiğine daha hazır olun!


BUGÜN günlerden Cumhuriyet Kitap!

Unutmayın, her Perşembe Cumhuriyet Kitap okunur!


İyi okumalar

Editörden...