Yasadışı dinlemede altı tutuklama

Adana'da yasadışı dinleme iddiaları ile ilgili gözaltına alındıkları ileri sürülen aralarında bir emniyet müdür yardımcısı ve bir şube müdürünün de bulunduğu 1‘i kadın 8 polis Adana Emniyeti’nden çıkartılarak Adli Tıp Kurumu’nda sağlık kontrolünden geçirilip adliyeye sevkedildi. Mahkemeye sevkedilenlerden 6'sı tutuklandı.

09 Nisan 2014 Çarşamba, 08:48
Abone Ol google-news

Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeleri alındıktan sonra nöbetçi mahkemeye sevk edilen Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulu'na Öğretmen Müdür Yardımcısı olan eski Emniyet Müdürü Yardımcısı İsmail Bilgin, Evrak Arşiv Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin, 100'üncü Yıl Polis Merkez Amirliği'nde Grup Amiri Komiser Fevzi Mert ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Hasan Serçe, Ahmet Şenal ile söz konusu şubede görev yaparken emekli olan Abdullah Karaca tutuklandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün sabah 17 Aralık operasyonundan sonra İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinden alınıp Sosyal Hizmetlerden ve Polisevi'nden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı'na atanan ve daha sonra buradan da Kemal Serhatlı Polis Meslek Yüksek Okulu'na Öğretmen Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen İsmail Bilgin ile İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden alınıp Hassas Noktaları Korumalar Şube Müdürlüğü'ne atanan Ertuğrul Yetkin ile 1 komiser ve 5 polis memurunun evine baskın yapmıştı. Bu polisler gözaltına alınırken evlerinde de arama yapılmıştı.

KAPI AÇILMAYINCA BAŞKA ARABAYA BİNDİRİLDİLER

Gözaltına alınan polisler Adana Emniyet Müdürlüğü'nde bir gün sorgulandıktan sonra bu sabah Adana Adli Tıp Kurumu'na getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından getirilen polisler, kontrolün ardından minibüslere bindirilerek Adana Adliyesi'ne götürülmek istendi. Ancak polislerin bindirilmek istendiği bir ekip arabasının kapıları açılmadı. Görevli polisler bir süre uğraşmalarına rağmen aracın kapısını açamayınca, gözaltındaki polisler başka bir araçla götürüldü.

CASUSLUK SORUŞTURMASI

Adana'da 19 Ocak günü Suriye'ye giden MİT'e ait TIR'ların aranmasının 'paralel yapının' organizasyonu olduğu iddia edilmiş, kapatılan özel yetkili mahkeme savcıları ile jandarmada bazı subaylar kısa sürede başka görevlere ve illere atanmıştı. MİT'e ait TIR'ların aranmasıyla ilgili 'casusluk soruşturması' başlatılmıştı.