Yazar ve gazeteciler için ağır ceza istemi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi davasında yazar Aslı Erdoğan’a 9 yıla kadar, İHD Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin için ise 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

14 Ocak 2020 Salı, 02:00
Yazar ve gazeteciler için ağır ceza istemi
Abone Ol google-news

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuksuz sanıklar dil bilimci Necmiye Alpay ve Eren Keskin ile avukatları katıldı. 

Duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, yazar Aslı Erdoğan ile eski Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya’nın “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 9 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Bir dönem gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olan Eren Keskin ile eski Genel Yayın Yönetmeni İnan Kızılkaya ve İmtiyaz sahibi Kemal Sancılı hakkında ise “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Necmiye Alpay’ın ve Bilge Aykut’un üzerlerine atılı tüm suçlardan beraat etmesi istenen mütalaada savcı savunması alınmayan sanıklar Filiz Koçali ve Ragıp Zarakolu’nun dosyalarının ise ayrılması istendi. Necmiye Alpay’ın ise beraatine karar verilmesi talep edildi. Mütalaanın ardından söz alan Eren Keskin, iddia makamı tarafından, silahlı örgüt üyesi olarak adlandırıldığını belirterek, “Bu bir süredir uygulanan düşman hukuku. Ben insan hakları savunucusuyum. 30 yıldır insan hakları mücadelesi verdim” dedi. Duruşmai ek savunmaların alınması için ertelendi.