Yeni bir yıl yeni oyunlar

Nevra Serezli uzun bir aradan sonra “Ağaçlar Ayakta Ölür” ile sahnelere geri dönüyor.

Yayınlanma: 31.12.2019 - 02:00
Yeni bir yıl yeni oyunlar
Abone Ol google-news

Yeni bir yıla girmeye hazırlanırken, yeni yılda ilk gösterimlerini yapacak üç oyunu siz okuyucularımızla paylaşmak istedik. Ödenekli tiyatrolardan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın “İstanbul’u Satıyorum” adlı müzikli oyunu şubat ayında tiyatroseverlerle buluşacak. Tiyatro Kare’nin “Ağaçlar Ayakta Ölür” ve Nergis Öztürk ile Algı Eke’nin rol aldığı “10 Saniye” adlı oyun da yine yeni yılda perde açacak. 

Bugüne kadar yaklaşık elli oyunda rol alan, 1980’lerde yer aldığı filmlerle adından söz ettiren, tüm bunların yanı sıra çok sayıda ödül kazanan Nevra Serezli uzun bir aradan sonra tiyatro sahnesine geri dönüyor. Şair Alejandro Casona’nın dünya klasikleri arasında yer alan bir duygusal komedisi “Ağaçlar Ayakta Ölür”...

Son zamanlarda hasret kaldığımız bence çağımızın sorunu haline gelen “iyilik” kavramına değinen oyun; dağılan aileyi bir araya getirmek için büyük bir risk alan bir adamın karısına yapmaya çalıştığı iyilik üzerine kurulu. Nevra Serezli ise oyunda büyükanne rolünü canlandıracak. 

Nedim Saban’ın yönettiği oyun, 3 Ocak’ta saat 20.30’da Profilo Kültür Merkezi’nde prömiyer yapacak. 

Tiyatroya bu kadar ara vermesinin nedenini içine sinen bir rol bulamamak olarak açıklayan Serezli, “Çok değerli tiyatro yapımcılarından  yıllardır güzel teklifler geldi, sağ olsunlar hiç unutulmadım, ancak Nedim Saban’ın önerdiği bu projeyi çok sevdim.  Oyun komedi ile dram arasında çok ince bir çizgi taşıyor. Eski bir oyun olmasına rağmen hiç eskimeyen duyguları yaşatıyor. İyiliğin altını çizen, iyilik üzerine kurulu eserlere ihtiyacımız var” diyor. 

Oyuncu, oyunu, yaşamında  torun sevgisini tattıktan sonra daha çok sevdiğini ve her provaya yüreğindeki torun sevgisini duyumsayarak geldiğini söylüyor. Eşi Metin Serezli’yi çok özlediğini ve torunlarını daha yakından tanıyamadığı için çok üzüldüğünü söyleyen Serezli, Metin Serezli’nin son sahneye çıktığı kurumda oynamaktan ayrıca büyük mutluluk duyduğunun da altını çiziyor.

Nedim Saban ise projeyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Tiyatrokare’nin kuruluşunda beraber çalıştığımız büyük usta Macide Tanır’dan çok dinlemiştim Ağaçlar Ayakta Ölür’ü.  Oynandığında uzun kuyruklar oluşmuş. Anılarını yazdığı Tiyatronun Cadısı kitabındaki anılarında da önemli yer tutar bu oyun. Nevra Hanım’a neredeyse 20 yıldır 20 farklı oyun yolladım, bu proje aklıma geldiği zaman siz oynarsanız, olay olur  diye mesaj attım. Ertesi gün heyecanlı bir ses duydum! Bu rol benimdir, dedi.”

‘İSTANBUL’U SATIYORUM’ 

Bakırköy Belediye Tiyatroları, Ferhan Şensoy’un yazdığı, Orhan Kemal Aydın’ın yönettiği “İstanbul’u Satıyorum” adlı müzikli oyunu şubat ayında prömiyer yapacak. 

Oyunu size şöyle birkaç başlıkla tanıtmak gerekirse: 

Yeditepe İstanbul... Güzel İstanbul... Muhteşem İstanbul... Yok mu alan? İstanbul’u satıyoruz! 

Büyük müteşebbisler, büyük projeler, büyük değişimler... 

Taksim Meydanı’nı, Kabataş’ı, İnönü Stadı’nı satıyoruz. 

Para için değil, rant için değil, kâr için değil. Ne münasebet?

Sırf halka hizmet için satıyoruz! Yok mu alan? Ne olursa olsun  canım açıkta kalan!

Oyunda rol alan oyunculardan bazıları şöyle: Orhan Kemal Aydın, Aytekin Özen, Mustafa Sercan Yener, Yunus Emre Kılınç, Burç Ara...


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler