Yılmaz'dan 'asgari ücret' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, asgari ücret hakkında açıklama yaptı. Yılmaz, bekar, evli ve çocuğu olmayan bir asgari ücretlinin gelecek yıl net bin 300 lira alacağını söyledi.

16 Ekim 2015 Cuma, 16:39
Abone Ol google-news

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cevdet Yılmaz, asgari ücretin artışının kamu için bir yük olmadığını belirterek, "Kamuda belli bir yükü var ama kamu için net olarak bakarsanız bir gelir kaynağı aslında. Asgari ücret arttıkça vergi ve primler de artıyor, dolayısıyla kamu gelirlerine net olarak bir faydası var" dedi.

İŞVEREN İLE İŞÇİNİN ARASINDAKİ DENGE KURULUYOR

Asgari ücrette asıl meselenin ekonomi, özel işletmelerin yükü olduğunu vurgulayan Yılmaz, asgari ücret artınca işletmeler üzerinde bir miktar yükün arttığını; ama vergi ve prime esas olacak şekilde asgari ücret gösterdiği anda çalışanlarına daha fazla ücret ödeyen bir çok işletmenin olduğunu bildiklerini de dile getirdi.

Bir tarafta çalışanların beklenti ve talepleri, diğer tarafta işletmelerin yükü olduğuna işaret eden Yılmaz, bunlar arasında dengeyi kurmaya çalıştıklarını belirtti.

Bekar, evli ve çocuğu olmayan bir asgari ücretlinin gelecek yıl net bin 300 lira alacağını anımsatan Yılmaz, evli ve 3 çocuklu bir asgari ücretlinin ise net olarak bin 380 lira alacağını söyledi.