Yok oldu sanılıyordu

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca aralarında Tunceli'nin de bulunduğu 30 ilde hayata geçirilen "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" kapsamında, yok olduğu sanılan "kalan nakılı" bitkisinin Tunceli'de tespit edildiği bildirildi.

06 Kasım 2014 Perşembe, 15:59
Abone Ol google-news

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz 'kalan nakılı' bitkisinin yok olmadığını açıkladı. Deligöz, şunları söyledi:

"Dünyada nesli tükenenler listesinde olan 'kalan nakılı' bitkisinin arazide yapılan çalışmalar sonrasında yok olmadığı tespit edildi. Yine yapılan çalışmalarda bazı bitki türlerinin yeni tür olabileceği gündeme geldi. Soğanın yine bir türü, yine akşam yıldızı bitkisinin bir türü akşamyıldızı ve çövenin yeni bir türü olarak kayıtlara girme ihtimali var, çalışmaları devam ediyor.

Sürüngenlerden de bazı türler tespit edilmemişti. En son 1982 yılında yapılan çalışma yapılmış. O günden bugüne kadar resmi olarak kayıtlarımıza intikal eden bir veri yoktu. Sürüngenlerde örneğin daha önce Şırnak'ta tespit edilen ve ismini ilden alan Şırnak yılanının Tunceli'de var olduğu tesit edildi. Literatürde olup Tunceli'de kayıt altına alınmamış toplam 7 türün varlığı tespit edildi.