Yönetmene ‘kim sızdırdı’ sorgusu

Meclis’te kadın oyuncu skandalının duyulmasıyla ilgili Devlet Tiyatroları’nın gösterinin yönetmeni Ötüken Hürmüzlü’den savunma isteyeceği ileri sürüldü.

30 Mart 2018 Cuma, 21:02
Abone Ol google-news

<video:950945>

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, Çanakkale Savaşı’nı anlatan gösteride önce anne – oğul arasındaki vedalaşma sahnesini “Sarılma var” diye kısalttırmasına, ardından da gösteride yer alan kadın oyuncuları “sahnenin görünmeyen yerine yerleştirtmesine” bir skandal daha eklendi. Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğü’nün, gösterinin sorumlusu, Ankara DT oyuncusu Ötüken Hürmüzlü’nün “basında çıkan açıklamalar nedeniyle savunmasını isteyeceği” ileri sürüldü. Hürmüzlü’nün “kadın oyuncuların yerlerinin değiştirilmesi istemine” de tepki gösterdiği ve “Kadınlar yoksa, biz gidelim” dediği belirtilirken gösterinin “DT Genel Müdürü Mustafa Kurt’un talimatı üzerine yapıldığı” kaydedildi.

Sansür son 1 saatte geldi... Meclis Başkanlığı 'kadınlar zaten yoktu' demişti, görüntüler yalanladı

Meclis'te kadın tiyatrocuları sahneye çıkarmadılar... 'Üç gündür prova yapıyorduk'

Oyunda görevli erkek oyunculara yönelik, sosyal medyada birçok kişi “Kadınlar yoksa, neden erkekler sahneye çıkmayı kabul etti” tepkisini gösterirken aslında gösterinin sorumlusu, Ankara DT oyuncusu Ötüken Hürmüzlü’nün duruma tepki gösterdiği öğrenildi. Önce gösterinin koreografisinde yapılan müdahalelere itiraz eden Hürmüzlü’nün, sonrasında kadınların sahneden çıkarılmak istenmesine de “Kadınlar yoksa, biz gidelim. Bu gösterinin sorumlusu olmak istemiyorum” dediği belirtildi. Ancak Ötüken’in bu tavrı sonrasında devreye Ankara DT Müdürü Volkan Benli girdi. Benli’nin, Meclis’e gelerek Meclis Başkanlığı’na, “Gösteri yapılacak, görevimiz” dediği kaydedildi. Benli’den yarım saat sonra da Meclis’e DT Genel Müdürü Mustafa Kurt geldi. Kurt da Hürmüzlü’ye ve oyunculara “gösterinin yapılması yönünde talimat verdi.”

Olayın duyulmasının ardından da DT Genel Müdürlüğü’nün, “basında yer alan haberler” üzerine Hürmüzlü’den “savunma isteyeceği” dillendirildi. Ancak her ne kadar Hürmüzlü’den “savunma istense de bunun cezaya dönüşemeyeceğini, çünkü Hürmüzlü’nün görevinin sahnedeki gösteriden ibaret olduğu, basında çıkan haberlerle ilgisi olmadığı için cezaya götürülemeyeceği” ifade ediliyor.

Meclis’e soru

Hürmüzlü’den “savunma istemi” iddialarını CHP’li Candan Yüceer, Meclis Başkanlığı’na sordu. Yüceer, Meclis Başkanı Kahraman’a da hem Hürmüzlü ile ilgili hem de diğer oyuncularla ilgili şu soruları sordu: “Gösterinin yönetmeni Ötüken Hürmüzlü hakkında idari soruşturma açılacağı iddiaları doğru mudur? Doğruysa gerekçesi nedir? Gösterinin kadrosunda bulunan herhangi bir oyuncu hakkında idari soruşturma başlatılmış mıdır? Gösterinin başlamasına bir saat kala sansür kararının talimatını kim vermiştir?”

‘Afife jale’nin intika mı’

Genco Erkal (Tiyatro oyuncusu): Haberi okuyunca utanç duydum. Atatürk’ün önderliğinde kurulan TBMM’ye hiç yakışmayan görüntüler bunlar. Bu kafada bir zat Meclis Başkanlığı makamından derhal istifa etmelidir. 1930’lu yıllardan bu yana kadınlarımızın sosyal hayattaki kazanımlarına saygısızlıktır. Devlet Tiyatrosu oyuncuları bu aşağılayıcı tavra boyun eğmeyip, protesto ederek oradan ayrılmalı, gösteriyi o biçimde sergilememeliydi. Meclis Başkanı’nın Devlet Tiyatrosu’na ve ülkemizdeki tüm sanat camiasına hakarettir. Bu anlayışı kökünden kazıyıncaya kadar mücadele etmeliyiz.

Nedret Güvenç (Tiyatro ve sinema sanatçısı): “O tiyatro düşmanı efendi” laik, Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu’na yakışmıyor. Bugün Türkiye’de perde açan bütün tiyatrocu arkadaşlarımdan kendisini ‘persona non grata’ ilan etmesini rica ediyorum. Kendisini şiddetle kanayıp protesto ediyorum.

Haldun Dormen (Tiyatro sanatçısı): Çok ama çok üzgünüm. Meclis Başkanı’nı başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, dünyadaki tüm kadınlar, Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşmüş askerlerimiz ve Müslümanlık adına protesto ediyorum.

Lemi Bilgin (Eski DT Genel Müdürü): Bu durum kabul edilemezin ötesinde. Meclis Başkanı bu uygulamayla hem yasalara karşı hem kadınlara karşı hem de insanlığa karşı suç işlemiştir. Bu suçun cezasız kalmaması gerekir. Meclis Başkanı’nın da bu görevde kalmaması gerekiyor. Hem haddi değildir, hem de ciddi bir suçtur. Bu olay “günlük bir olaymış” gibi geçiştirilemez. İlk Türk, Müslüman kadın oyuncu Afife Jale’nin intikamını mı almaya çalışıyorlar?

Gülriz Sururi (Tiyatro oyuncusu): Hâlâ şoktayım.. Sahnedeki kadın oyunculara mı acıyayım, utanmadan öne çıkıp oynamaya devam eden “Erkek” oyunculara mı acıyayım bilemedim. Saçımızı çekip bizi eyleme sürüklemek isteyen iktidara bir çift sözüm var: “Tiyatro insanı rüyalar ülkesine götürür, sonra beklemediğin bir anda yüzüne bir şamar indirir tiyatro iyidir.”