Zehirlenen suçlandı

Manisa’da yine 731 asker zehirlendi. Tepki gösteren erlere soruşturma açıldı. Zehirlenmelere tepki gösteren askerler hakkında disiplin işlemi başlatıldı. Askerlerin suç duyurusunda bulunmasını engellemek için tahlil sonuçları verilmiyor. CHP’li Tur Yıldız Biçer, “Aileler çocuklarının askerliğinin yanmaması için susmaya zorlanıyor” dedi. Savunma Bakanı Işık zehirlenmeyi depreme bağladı.

18 Haziran 2017 Pazar, 18:54
Abone Ol google-news

<video:763761>

Manisa’daki askeri birlikte yaşanan zehirlenmelere tepki gösteren askerler hakkında disiplin işlemi başlatıldığı öğrenildi. Ayrıca askerlerin suç duyurusunda bulunmasını engellemek için tahlil sonuçlarının verilmediğini kaydeden CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “Kamera kayıtları taranıp askerler hakkında disiplin işlemi başlatılıyor. Askerlere baskı yapılıyor, aileler de çocuklarının askerliğinin yanmaması için susmaya zorlanıyor” dedi.

‘Dayaktan korku’

Önceki akşam Manisa Albay Arif Seyhun Kışlası’ndan hastaneye getirilirken tepkilerini gösteren askerler, birliklerine döndüklerinde dayak yemekten ve disiplin cezası almaktan korktuklarını dile getirmişti.

Hastanede tedavi gören askerlere, ailelerine tahlil sonuçları verilmiyor. Tahlilleri isteyenlere “mahkeme kararı getirin” yanıtı veriliyor. CHP’li Biçer, bu evrakların edinilmesi durumunda dava açılacağını bildikleri için vermediklerini kaydederek, “Bütün kamuoyunun bu çocuklara destek olması gerekiyor. Kuzularımızı yandaş kurtlara yedirmeyelim. Aileler korkutuluyor. 23 Mayıs’taki zehirlenme olayında yaşamını yitiren er Hüsnü Özel’in ailesi bile korku nedeniyle suç duyurusunda bulunamıyor” dedi.

11 birlik daha var

Kışlaya yemek sağlayan Rota Yemekçilik’in 21 çalışanı gözaltına alındı. Şirketin de sözleşmesinin feshedildiği açıklandı. Ancak şirketin 6. kez isim değiştirdiğini, ayrıca 11 birliğe daha yemek verdiğini kaydeden Biçer, “Ya diğer 11 birlikteki askerlerimize bir şey olursa? Bu olay, göz göre göre geldi. Bir aydır çırpınıyorum ama sonuç alamadım” diye konuştu.

‘Sayı 731 değil 3 bin’

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, zehirlenen asker sayısını 731 olarak açıkladı. Asker kanadı ve valilikten de buna yakın rakamlar verildi. Ancak Biçer, 6 bin kişinin bulunduğu kışlada zehirlenen asker sayısının en az 3 bin olduğunu kaydetti.

Art arda üç zehirlenmenin ardından askerlerin yiyecek ihtiyacı valilik koordinasyonunda tugay komutanlığı ve belediyelerle karşılanmaya başladığını belirtti.

Manisa'da kışlada zehirlenme olayından sonra o şirketten açıklama... Kendilerini Bakan Işık'ın sözleriyle savundular

Bakan Işık'tan askerlerin zehirlenmesine ilişkin ilginç açıklama: Bölgede depremler var

MHP'den 'asker zehirlenmesi' çıkışı: Sadece Manisa’daki ihale mi iptal edildi?