Sanatta bu hafta

Sanatta bu hafta neler var? Sizler için hazırladık...

Yayınlanma: 25.10.2023 - 04:00
Sanatta bu hafta
Abone Ol google-news

‘BİR GARİP ORHAN VELİ’ ANKARA YOLCUSU

Reha Özcan Kumpanyası’nın sahnelediği “Bir Garip Orhan Veli” 27 Ekim’de saat 20.00’de Ankara Yenimahalle Belediyesi 4 Mevsim Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek. Bir Garip Orhan Veli’de yaşama sevincini, umudunu, tutkularını, İstanbul sevdasını bize aktaran ölümsüz şair Orhan Veli’nin dizeleri yazar Murathan Mungan’ın kalemiyle, Reha Özcan’ın oyunculuğu ve yönetmen Murat Sarı ve Ayşegül Hardeyn in yorumuyla sanatseverlerle yeniden buluşuyor.

‘GİSELLE’ ADLI BALE AKM’DE SAHNELENECEK

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin yapımı, “Giselle” balesi  27 Ekim’de saat 20.00’de  Atatürk Kültür Merkezi–Türk Telekom Opera Salonu’nda prömiyer yapacak. Konusu büyük Alman şairi Heinrich Heine’nin “Almanya Üzerine” adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi’nden alınan “Giselle”, Fransız besteci Adolphe Adam’ın (1803-1856) müzikleri üzerine Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle, kırsal yaşam biçimi ile olağandışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurgulayan romantik balenin en önemli yapıtından biri.

Eser ilk kez 28 Haziran 1841’de Paris’teki Salle Le Peletier’de bulunan Ballet du Théâtre de l’Académie Royale de Musique’de sahnelendi. Zeynep Sunal Öngün’ün sahneye koyduğu yapıt; 1, 7, 15 Kasım, 2 ve 7 Aralık tarihlerinde saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi–Türk Telekom Opera Salonu’nda, 4, 21, 22 Kasım tarihlerinde saat: 20.00’ de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek. (Koreografi: Jean CORALLI / Jules PERROT / Marius PETIPA / Libretto: Théophile GAUTIER / Jules-Henry Vernoy de SAINT-GEORGES / Orkestra şefi: Artun HOINIC)

DOĞUŞ ÇOCUK SENFONİ‘DEN ANLAMLI KONSER...

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını konserlerle kutluyor. 29 Ekim’de Galataport İstanbul’da yapılacak etkinlikte, Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki DÇSO, Ankara Devlet Opera ve Bale sanatçısı Görkem Ezgi Yıldırım ve İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçısı Teyfik Rodos’un yanı sıra, Başak Doğan yönetimindeki çağdaş topluluk Vokal Akademi Pop&Caz Korosu ile sahnede olacak.

‘RUMUZ GONCAGÜL’ SAHNEDE!

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun oyunu “Rumuz Goncagül” Mecidiyeköy Büyük Salon’da bugün, yarın ve cuma 20.00’de, cumartesi 15.00 ve 20.00’de, pazar günü ise saat 15.00’te sahnelenecek. Zafer Algöz’ün yönettiği ve Timur Selçuk’un müzikleriyle seyirciyle buluşan “Rumuz Goncagül”de Dilek Güven, Eylem Yıldız, Şebnem Bilgeer, Efe Erkekli, Duygu Gökhan, Erdoğan Aydemir, Engin Delice, Ahmet Dizdaroğlu, Uğur Keleş ve Buğra Kağan Kahraman rol alıyor.

PERA MÜZESİ’NDE 100. YILA ÖZEL

Pera Müzesi, Cumhuriyetin 100. yılında 29 Ekim’de bir dizi özel etkinliğe ev sahipliği yapacak. Müzeyle özdeşleşen Türk Müziği Konserleri’nde dinleyiciler bu ay “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri”ni dinleme fırsatı bulacak. Ayrıca müze ziyaretçileri için Cumhuriyet Bayramı’na özel ücretsiz rehberli turlar düzenlenecek. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, günümüzün usta yorumcuları ve sazendelerinin, büyük bestekârların seçme eserlerini seslendirdikleri Türk Müziği Konserleri’ne “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Konseri” ile devam ediyor. 

Konserin misafir solistleri Burcu Göktürk ve İbrahim Suat Erbay olacak. Konser, 29 Ekim Pazar günü saat 15.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda dinleyicilerle buluşacak.

Pera Müzesi’nde ayrıca; koleksiyon sergilerine yönelik ücretsiz turlar da yapılacak. Ziyaretçiler, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın “Oryantalist Resim Koleksiyonu”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu” ile “Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu”ndan eserlerin yer aldığı kalıcı sergileri, 12.00-14.30 saatleri arasında yapılacak, kontenjanla sınırlı rehberli turlarda yakından tanıma fırsatı bulacak.

27. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

Tiyatroda bu hafta neler var? Sizler için hazırladık...

‘CAFÉ MÜLLER’ İLE BAŞLIYOR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, bu yıl 27’ncisi düzenlenecek  İstanbul Tiyatro Festivali, Pina Bausch’un başyapıtı “Café Müller” ile açılıyor. Bu akşam saat 21.00’de, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak oyun, sanatçının topluluğu Tanztheater Wuppertal’ın güncel kadrosu ve ilk günkü çarpıcılığıyla sahnelenecek. Oyunun biletlerine passo.com.tr’den ulaşılabilecek.

Yalnızlıktan ulus kimliğine, terörizmden pandeminin acılarına kadar birçok konuya eğilecek festivalin küratörlüğünü bu yıl son kez Işıl Kasapoğlu üstleniyor. 25 Kasım’a kadar sürecek festival, Türkiye’den 11, Almanya, İngiltere, Danimarka, Fransa, Gürcistan, İrlanda, İsrail ve Yunanistan’dan dokuz yapım olmak üzere toplam 20 tiyatro, performans ve dans gösterisine ev sahipliği yapacak. Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye tiyatro.iksv.org adresinden ulaşılabilir.

‘CUMHURİYETİN ÖNCÜ KADINLARI’ SERGİSİ 27 EKİM’DE AÇILIYOR

Yazar Özlem Özdemir küratörlüğünde düzenlenen “Cumhuriyetin Öncü Kadınları” sergisi, 27 Ekim Cuma günü İstanbul Maslak 42’deki Artopol Sanat Galerisi’nde açılacak. 2 Kasım’a kadar sürecek sergi ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Sergide, Atatürk’ün kadına bakış açısı kronolojik olarak anlatılırken, ilkleriyle fark yaratmış 20 kadının kapsamlı biyografilerinin yanı sıra dünden bugüne başarılarıyla ilham veren kadınlara da yer veriliyor.


En Çok Okunan Haberler