TBMM Başkanı Şentop'tan sosyal medyaya müdahale çağrısı:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medyaya hukuki müdahale çağrısında bulundu. Şentop, "Sosyal medya mecralarında da günlük hayatta olduğu gibi hukuk kurallarının geçerli olması lazım. Bir hukuki düzen getirmek çok önemli. Çok uluslu şirketlerin de insanları manipüle etmek gibi bir hakları yoktur. İnsanların da kendilerini koruyacak haklarının olması lazım" dedi.

Yayınlanma: 22.01.2022 - 10:40
TBMM Başkanı Şentop'tan sosyal medyaya müdahale çağrısı:
Abone Ol google-news

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Beyoğlu Belediyesi'nin Pera Palace Otel'de düzenlediği "Beyoğlu Buluşmaları"na konuk oldu ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Şentop, son dönemde başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş olmak üzere AKP'nin de sık sık gündeme getirdiği sosyal medyaya müdahale edileceğine yönelik açıklamalara bir yenisini ekledi.

"KISITLAMA OLARAK BAKMAMAK LAZIM" 

Şentop, sosyal medyanın vazgeçilmez bir alan olduğuna işaret ederek teknolojinin her zaman hukukun önünde gittiğini, bu alanda bir hukuku düzenleme mecburiyetinden söz edildiğini, ancak buna ceza, sınırlama, ifade ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanması olarak bakmanın yanlış olduğunu öne sürdü.

Şentop, "Biraz daha derinlemesine baktığımızda, düşünce özgürlüğü tehdidi aslında bu çok uluslu şirketler tarafından oluşturuluyor. Siyasi hak ve özgürlüklere tehdit olarak hep devleti görürüz. Oysa çok uluslu şirketlerin, bütün ülkelerin düşünce ve kanaatlerini etkilemek bakımından çok olumsuz etkileri olduğunu da görüyoruz. Bu çok uluslu şirketlerin ulusal hukukları aşabildiğine de tanık oluyoruz. Sadece Türkiye için değil başka ülkelerde de bu konularda rahatsızlıklar var, Biliyorsunuz, Başkan Trump'ın bile hesabını kapattılar. Bunu sadece bir ifade özgürlüğü olarak değil, çok uluslu şirketlerin ticari faaliyetleri bağlamında da değerlendirmek lazım" ifadelerini kullandı.

Şentop, sosyal medyaya müdahale çağrısında bulunarak "Sosyal medya mecralarında da günlük hayatta olduğu gibi hukuk kurallarının geçerli olması lazım. Bir hukuki düzen getirmek çok önemli. Çok uluslu şirketlerin de insanları manipüle etmek gibi bir hakları yoktur. İnsanların da kendilerini koruyacak haklarının olması lazım" dedi.

UKRAYNA VE RUSYA SORUNU

TBMM Başkanı Şentop, Ukrayna ve Rusya arasındaki sorunlara ve bunun Türkiye'ye etkilerinden de bahsetti.

Şentop şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanımız 'Dünya 5'ten büyüktür' dediğinde hayali bir şey gibi algılandı ama şimdi BM'nin yeniden yapılandırılmasından bahsediliyor. Bunu Ukrayna'daki gelişmelerde de görüyoruz. Ukrayna'ya askeri malzeme gönderme noktasında bazı NATO ülkelerinin hava sahası kullanılmıyor. Öyle bir dönemden geçiyoruz ki artık eskisi gibi bir düşünce konforumuz yok. Gün içerisinde bile bazen yeni politikalar belirlemek mecburiyetindeyiz. Bu, dünyanın nereye gittiğini görmekle başarılabilecek bir iş. Yeni bir dünya kurulmak üzereyken geçmişten dersler çıkarmak, acıları unutmamak mecburiyetindeyiz. Daha iyi bir dünyaya doğru gidiyoruz ama onun da biraz sıkıntıları olacak."

Şentop, bütün sorunların diyalog yoluyla ele alınması gerektiğini dile getirerek "Ukrayna ve Rusya arasındaki sorunlar, barışçı yollarla müzakerelerle çözülür. Yoksa bölgemiz için de iki ülke için de bunun hayırlı sonuçları olmaz" dedi.

Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve TBMM'nin rolüne de değinerek bugünlerde "İyileştirilmiş parlamenter sisteme döneceğiz" gibi birtakım fikirler ileri sürüldüğünü, Başkanlık sisteminin bir gecede Cumhurbaşkanı'nın ya da AK Parti'nin aklına gelip de yapılmadığını söyledi. Türkiye'nin bu sistemi tartışmasının bir sebebi olduğuna dikkati çekerek Şentop, parlamenter sistemin Türkiye'de kayıt dışı siyaset yapan bürokratik unsurların siyasete müdahale etmesini ve girmesini sağlayan bir sistem olduğunu anlattı.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni savundu ve şöyle devam etti:

"İşte getirdiğimiz bu yeni sistemin temel özelliği budur. Parlamentoyu ayrı, hükümeti ayrı seçiyoruz. Siyasete dışardan müdahale ederek hükümet kurma-düşürme imkânı yok bu sistemde. Türkiye, bu noktaya bu süreçleri yaşayarak geldi. Bu sistem istikrarı kurumsallaştırıyor. Türkiye'de halkın seçimi hükümeti belirliyor. Bu sistem değişikliği ile siyasi istikrar kurumsallaştı ve kalıcı hale geldi. Yeni sistem algısı 2023 seçimlerinden sonra daha iyi oturacaktır. "

TBMM Başkanı Şentop, ülkedeki vesayetçi yapıları ehliyet kursunda kullanılan arabalardaki sağ taraftaki kontrole benzeterek bu araçlardaki asıl kontrolün sağ tarafta oturanda olduğunu dile getirdi.

Şentop, vesayetçinin sağda oturan kişi olduğunu anlatarak "Tayyip Erdoğan gelince ne yaptı? 'Millet beni seçti, arabayı ben kullanacağım' dedi. Önce yandaki adamla kavga etti. İş ilerledi, yandaki adamı aşağı attı. Yandaki o mekanizma durduğu sürece sağ taraf çok cazip. İşte bu FETÖ'cüler sağ tarafa oturmak istiyorlardı. Onların amacı sol tarafa oturmak değildi. Onun için bizim yapmamız gereken sağ taraftaki mekanizmayı sökmek. İşte bu yeni hükümet sistemi o sağdaki mekanizmayı sökmektir" diye konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, halkın içine gidildiğinde bir kutuplaşma olmadığını aktararak şunları kaydetti:

"Bazen, gazeteciler, 'Bir kutuplaşma var mı?' diyorlar. Ben de 'Kutuplaşma aslında siyasetçiler arasında var.' diyorum. Halkın içinde bir kutuplaşma yok. İnsanlar birbirine saygı içinde yaşıyor, eskiden de böyleydi. Ancak biraz yukarıya çıktığınızda bir yapay kutuplaşma oluşturuluyor. Türkiye büyük ölçüde bunları aştı. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama aynı ülkede yaşıyoruz. Hepimiz Türkiye'nin daha müreffeh bir ülke olması için çalışıyoruz. Siyasi tartışmaları, birbirimizi itip kakmak, birbirimize hakaret etmek için bir zemin olarak görmemeliyiz."


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler