TKP’den 'Filistin' açık oturumu: ‘Filistin sınıfsal meseledir’

Türkiye Komünist Partisi (TKP) dün Ankara Makine Mühendisleri Odası’nda Filistin konulu bir açık oturum düzenledi. Oturumun açılış konuşmasını yapan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, “Filistin meselesi ulusal veya dinler arası bir problem değil, sınıfsal bir meseledir” dedi.

Yayınlanma: 03.12.2023 - 03:00
TKP’den 'Filistin' açık oturumu: ‘Filistin sınıfsal meseledir’
Abone Ol google-news

TKP, dün, Ankara Makine Mühendisleri Odası’nda Filistin konulu bir açık oturum düzenledi. Oturumun açılış konuşmasını yapan TKP Genel Sekreteri Okuyan, “Filistin meselesi ulusal veya dinler arası bir problem değil, sınıfsal bir meseledir” dedi.

Ortadoğu’da dinci örgütlerin ortaya çıkmasının devrimcilerin bir ayıbı olduğunu belirten Okuyan, “Hamas bir terör örgütü değildir. Hamas’ın sorunu İslamcı bir örgüt olmasıdır. Filistin halkının direnişinde öne geçmiştir. Hamas’a katılımlar 7 Ekim’den bu yana radikal bir biçimde arttı” ifadelerini kullandı. Hamas’ın saldırılarının, dünya kamuoyunda duyulmasının ardından TKP’nin yaptığı açıklamaları anımsatan Okuyan, “Bu meselede ‘Hamas da terör örgütüdür, İslamcıdır’ demeyip, kem-küm etmeyip, İsrail zulmüne karşı tepki koyan sol içerisindeki ilk siyasi yapı TKP’ydi. Ondan sonra daha cesur hareket etme eğilimi başladı” diye konuştu.

Etkinlik, İsrail Komünist Partisi yöneticisi Aida Touma-Sliman’ın TKP’yi selamladığı bir videoyla devam etti. İsrail Komünist Partisi üyelerinin verdiği mücadeleleri aktaran Sliman, “Savaşı derhal durdurun sloganı en önemli sloganımızdır” ifadelerini kullandı. Daha sonra Filistinli öğrenci İbrahim Mahrum ise yaptığı konuşmada “Dünya, emperyalist sistem yıkılmaksızın hiçbir barışın mümkün olamayacağını bilmeli” dedi. 

"İKTİDAR İKİ YÜZLÜDÜR"

Etkinlikte Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi (FDKC) Uluslararası İlişkiler Departmanı Sorumlusu Fouad Baker’ın videosu da yayınlandı. Baker, Filistin-İsrail olaylarının çocuklar üzerindeki etkileri üzerinden konuştu.

Etkinliğin ardından Cumhuriyet’e konuşan Okuyan, “Türk halkının tepkisini ne kadar samimi buluyorsam, siyasilerinkini de o kadar samimiyetten uzak olarak tanımlıyorum. Bir yandan Filistin için gözyaşı döküp, ‘Dayanışıyoruz’ deniyor, öte yandandan da İsrail’le stratejik ekonomik ilişkileri sürdürüyorlar. Demek ki para her şeyi çözüyor. İktidar, her konuda olduğu gibi Filistin konusunda da iki yüzlüdür” değerlendirmesinde bulundu. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler