Karabağlar’da üreticiye gübre ve bordo bulamacı desteği

Karabağlar Belediyesi, iklim koşulları nedeniyle rekolte kaybı yaşayan çiftçilere yaptığı desteklere devam ediyor. Belediye ekipleri toplam 40 ton gübre ve 4 ton bordo bulamacını ücretsiz dağıtacak.

Yayınlanma: 12.12.2023 - 09:45
Karabağlar’da üreticiye gübre ve bordo bulamacı desteği
Abone Ol google-news

İzmir’de Karabağlar Belediyesi, ilçeye bağlı Kavacık, Tırazlı, Uzundere'de tarımsal üretimi ve kırsal kalkınmayı desteklemek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda geçen sezon öncesi olduğu gibi bu yıl da, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilere tonlarca gübre ve bordo bulamacını üreticiye dağıtacak. Bu yılki dağıtımlara, üretici sayısının en fazla olduğu Kavacık'tan başlandı. Azot, fosfor, potasyum ve kükürt dengesi bakımından zengin olan gübrelerin, yöre toprağına uygun olması nedeniyle tercih edildiği belirtildi. Karabağlar Belediyesi bu yıl ÇKS'ye kayıtlı üreticilere toplam 40 ton gübre ve 4 ton bordo bulamacı dağıtacak.

“GÜLE GÜLE KULLANIN”

Kavacık'taki Tarımsal Üretim Kooperatifi'nde gerçekleştirilen dağıtımda üreticilere bereketli bir sezon ve bol kazanç dileyen Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Belediye olarak sizlere desteklerimiz her zaman devam edecek. Elimizden geldiği ölçüde yanınızda olacağız. Bundan sonraki süreçte eksikleri de hiç kuşkunuz olmasın tamamlarız. İnşallah bu sezon ürün daha iyi olur ve sizlere de iyi getiri sağlar. Hayırlı uğurlu olsun. Güle güle kullanın” dedi.

Gübre ve bordo bulamacı desteğinin, Coğrafi İşaret Belgesi alınan Kavacık Üzümü'nün üretiminin sürmesi için önemli olduğunu hatırlatan Başkan Selvitopu, “Sadece Kavacık yöremize özgü bu üzümü Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmaya kararlıyız. Bunun için üretimi her yönüyle desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Kavacık Kadın Üretim Kooperatifi Başkanı Nurten Özkan ve üreticiler de desteklerinden ötürü Başkan Selvitopu ve Karabağlar Belediyesi'ne teşekkür ettiler. Özkan, geçen yıl Kavacık Üzümü'nde yüzde 50'lik rekolte kaybı yaşadıklarını ve Karabağlar Belediyesi'nin desteği sayesinde ayakta kalabildiklerini hatırlattı. Özkan, bu yıl dağıtılan gübre ve bordo bulamacını üreticilerin daha bilinçli kullanması için eğitim toplantısı gerçekleştireceklerini de söyledi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler