Prof. Dr. Batmaz’dan şap uyarısı: İthalat yapılmasın

Çiftlik Hayvanları Hekimliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Batmaz, şap salgınının yaygınlaşmasında depremin de olumsuz etkisi olduğunu söyledi.

Yayınlanma: 11.03.2023 - 18:24
Prof. Dr. Batmaz’dan şap uyarısı: İthalat yapılmasın
Abone Ol google-news

Prof. Batmaz, deprem nedeniyle bölgeden zorunlu hayvan çıkışı olduğunu, hayvan hareketlerinin kontrolünün aksamasının hastalığın yayılmasında rol oynadığını belirttti. Batmaz, salgının kontrol altına alınması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Tarım Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu hayvan hareketlerinin kısıtlanması kararlarına sıkı sıkıya uyulmalı. Her hayvancılık işletmesinin girişlerinde biyogüvenlik tedbirleri artırılmalı. Girişlerde mutlaka dezenfektan olmalı. Öncelikle hastalık görülen bölgelerdeki hastalığa yakalanmamış sığırlar yeni şap aşısı ile aşılanmalı. Daha sonra koyun ve keçiler yeni şap aşısı ile aşılanmalı. Gerek aşı uygulayanlar ve gerekse diğer sağlık uygulamalarına gelen görevliler yeni girdikleri ahırda, işletmede biyogüvenlik tedbirlerine uymalı, her işletmede ayrı tek kullanımlık eldiven ve önlük giymeli, çizmeler mutlaka dezenfektandan geçirilmeli. İşletmelere ziyaretçi ve kendi hayvanı olan kişilerin çalıştıkları diğer çiftliklere girişi kısıtlanmalı. Ülkemizde birçok bölgede yaygın olan şap salgını dolayısıyla hastalık kontrol altına alınana kadar başta sığır olmak üzere koyun-keçi ithalatı yapılmamalı, anlaşması yapılanlar ertelenmeli. Mevcut şap salgınından sonra da bu tür salgınların kontrolü için bazı bölgelerdeki illerde hayvan pazarlarının kapatılarak pilot uygulamaya geçirilmesi denenmeli. Günümüzde iletişim imkanları ile alıcılar satın alacağı hayvanları doğrudan çiftliklerden, yetiştirildikleri yerlerden temin edebiliyor.”


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler