'12 ay geçti, kayıplarımız nerede?'

Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği (DEMAK), dün Ankara Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Dernek adına metni genel sekreter Sema Güleç okudu. Açıklamada 11 ilde 38’i çocuk olmak üzere kayıp olan 145 kişinin akıbetinin hâlâ bilinmediği belirtildi.

Yayınlanma: 02.02.2024 - 03:00
'12 ay geçti, kayıplarımız nerede?'
Abone Ol google-news

“Biz kayıp yakınları sorunlarımıza bir çözüm üretilemediği için direnişimizi örgütlenerek devam ettirme kararı aldık. Derneğimizi kurduk” denilen açıklamada “Dernek olarak ilk talebimiz TBMM’de kayıplarımızın bulunması için bir komisyon kurulması oldu. Konuya ilişkin meclise 2 kere önerge verildi ancak reddedildi. Bizler söz konusu önergenin neden reddedildiğine dair bir açıklama bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı. Metinde basın açıklaması yapılma nedeninin “Seslerinin duyulmaması ya da duyulsa da taleplerinin görmezden gelinmesi” olduğunun altı çizilirken şu ifadeler yer aldı:

“SESİMİZİ DUYUN, EMPATİ KURUN”
“Tüm kamuoyuna ve yönetenlere sesleniyoruz: Lütfen sesimize ses olun. Bizi yalnız bırakmayın. Bizler yalnızca duyarlı olmanızı ve kendinizi bizim yerimize koyarak empati kurmanızı istiyoruz. Bizler evlatlarımızın, eşlerimizin, annelerimizin, babalarımızın, kardeşlerimizin bir tırnağına, bir kemik parçasına bile razı olacak hale getirildik. İnsan yakının ölüsünü bulduğuna sevinir mi? Sevinecek hale getirildik. Bizler, her şeye rağmen gidecek bir mezar taşımızın olmasını istiyoruz.”

Eylem sonrası gazetemize konuşan kayıp yakını Sema Güleç, “Bu açıklamayı dernek sekreteri olarak yaptım. Şimdi oğlunu arayan bir anne olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sesleniyorum” derken “Siz Başbakanlık döneminizde ‘Dicle'nin kenarında kurdun kaptığı bir koyun bile benim mesuliyetim altındadır’ dediniz. O zaman sizden oğlum Mustafa Batuhan Güleç ve kayıp olan diğer canlarımızı bulmanızı istiyorum. Bunu yapabileceğinize inanıyorum” ifadelerini kullandı. Demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği eylem, basın açıklamasının ardından son buldu. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler