29 Ekim Kadınları Derneği: 'Kadınlar, laiklikten vazgeçmeyecek'

Cumhuriyetin 100. yılı ile derneğin 4. kuruluş yıldönümü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenleyen 29 Ekim Kadınları Derneği, sonuç bildirgesi yayımladı. Bildirgede devrim yasaları ile insan haklarına dayalı, eşitlikçi ve çağdaş bir toplumun inşası hedefinin giderek geriye düştüğünün altı çizildi.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 04:00
29 Ekim Kadınları Derneği: 'Kadınlar, laiklikten vazgeçmeyecek'
Abone Ol google-news

29 Ekim Kadınları Derneği, Cumhuriyetin 100. yılı ile derneğin 4. kuruluş yıldönümü nedeniyle 41 şube başkanının katılımıyla Ankara’da bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinlikler kapsamında giderek tırmanan gericiliğe karşı laikliğe sahip çıkmak için ortak projelerin saptanmasında bilim insanlarının sunumları dinlendi.

Sunumların ardından tartışmalar yapılıp, yol haritası belirlendi. Toplantının ardından genel başkan Şenal Sarıhan tarafından sonuç bildirgesi yayımlandı.

Sarıhan, bildirgede devrim yasaları ile insan haklarına dayalı, eşitlikçi ve çağdaş bir toplumun inşası hedefinin giderek geriye düştüğünün altını çizerek “Bu olumsuz gidiş, son 50 yıldır özellikle kadınları baskı altına alıyor. Anayasamızda güvence altına alınmış olan laiklik, giderek yerini dinci ve gerici bir noktaya doğru taşıyor. Cumhuriyet değerleri ile yetişmiş bir kuşak yerine dinci-gerici yeni bir neslin yetişmesi için özel bir çaba gösteriliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bilim ve teknolojinin bu denli ilerlediği bir çağda, ülkemizi ve kadınları karanlığa teslim etmeyeklerini kaydeden Sarıhan, “Haklarımızdan da vazgeçmeyeceğiz. Bunun için mücadele edeceğiz. Bu mücadelenin ilk adımı olarak, önümüzdeki üç aylık sürede ‘yaşamın her alanında laikliğin neden gerekli olduğu, laikliğin yaşama uygulanması ve vazgeçilmez kılınması’ konusunda etkinlikler düzenleyeceğiz” dedi.

‘YAŞAMIN GÜVENCESİ’

Bildiri dağıtmaktan, ev ve işyerleri ziyaretlerine kadar, muhtarlar, belediyeler, üniversite gençliği ve eğitim örgütleriyle ortaklaşa projeleri yaşama geçireceklerine değinen Sarıhan, “Cumhuriyete Değer Katmış Kadınlar” etkinliklerinde de “laiklik vurgusunun” öne çıkarılacağını kaydederek “Süreç içinde yerelde ve yedi bölgede ‘Laik Yaşam’ mitingleri düzenleyeceğiz. Laiklik; birleştiricidir, Aydınlanma demektir, aklın egemenliği, barışın da insanca yaşamın da güvencesidir. 29 Ekim Kadınları olarak laiklikten vazgeçmeyeceğimizi ilan ederiz” diye konuştu.


En Çok Okunan Haberler