CHP’li Kılıç: 10 Ocak Çalışamayan Gazeteciler Günü!

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde tutuklu gazetecileri haber merkezin yerine adliyelerde sanık sandalyesine oturacaklarını söyledi. 10 Ocak’ta İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Hrant Dink davasına devam edileceğini de belirten Kılıç, “10 Ocak gazetecilerin ne kutlama ne de dayanışma günü; 10 Ocak faillerini gözümüzün içine baka baka serbest bıraktıkları gazeteci cinayetlerinin günü. Gazeteciler kutlamaya değil, öldürülen meslektaşları Hrant Dink’in davasına gidiyorlar” dedi.

Yayınlanma: 09.01.2024 - 11:28
CHP’li Kılıç: 10 Ocak Çalışamayan Gazeteciler Günü!
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla "10 Ocak Çalış(amaya)n Gazeteciler Günü" başlıklı bir mesaj yayımladı. 

"DİNK DAVASI 10 OCAK’TA GÖRÜLECEK"

Yazılı bir açıklama yapan CHP’li Kılıç, “Gazetecilerin 212 Sayılı Basın Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutladığı 10 Ocak, artık ne kutlama ne de dayanışma günü. 10 Ocak’tan bugün bizlere kalan, mesela faillerini gözümüzün içine baka baka serbest bıraktıkları gazeteci cinayetlerinin günü. Bugün gazeteciler kutlamaya değil, öldürülen meslektaşları Hrant Dink’in davasına gidiyor. Kasım ayında katili serbest bırakılan Hrant Dink’in, tam 16 yıldır yılan hikayesine dönen davasına bugün İstanbul ‘da devam edilecek” diye konuştu.

“HABER MERKEZİNDE DEĞİL, ADLİYEDELER”

Tutuklu gazetecileri hatırlatarak sözlerine devam eden Kılıç, “10 Ocak’tan bizlere kalan, haber merkezleri yerine adliyelerde mesai tüketecek onlarca gazeteci yargılamaları. Serhat Albayrak’ın şikayet ettiği Ceren Sözeri 10 Ocak’ta hakim karşısında, Cüppeli’nin şikayet ettiği Akif Beki 10 Ocak’ta hakim karşısında, Ercan Aktaş hakim karşısında. Tutuklanan meslektaşlarıyla dayanışmak için eylem yapan gazeteciler hakim karşısında. Gazetecilerin basın kartlarını düzenleyen 212 Sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesinin 62. yılında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 1000’e yakın muhalif gazetecinin basın kartını iptal etti. Basın İlan Kurumu keyfi kararlarla muhalif gazetelerin ilan hakkını kesti. Tazminat başta olmak üzere çalışma hayatına ilişkin gazetecilerin özlük haklarının verildiği 10 Ocak’ın 62. Yıl dönümünde, yüzlerce gazeteci adil bir ücret ve insanca çalışma koşullarından mahrum bırakıldı,  işsizliğin yüzde 40’a dayandığı bir medya sektörü yaratıldı” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİLER CEZAEVİNDE”

“Bugün itibariyle, 14 gazeteci cezaevinde” diye sözlerini sürdüren CHP’li vekil, “Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) verilerine göre, 2023 yılında 314 gazeteci hakim karşısına çıktı, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle açılan 18 davada, 26 sanık toplam 68 yıl 4 ay 27 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ekim ayında yürürlüğe giren “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu ile dezenformasyonla mücadele değil özgürlüklerle mücadele edildi. Yasa çıktığından bu yana TCK 217/A kapsamında en az 33 gazeteciye soruşturma açıldı, 6 gazeteci gözaltına alındı ve 4 gazeteci tutuklandı. Sansür yasası iktidarın sopası haline gelirken, RTÜK eliyle sansür, iktidar eliyle otosansür artık bir rutin haline geldi. Tüm bunlara rağmen gerçeklerin ortaya çıkması için mücadele veren gazeteciler, siz “halka haber verme hakkınıza” sahip çıkıyorsunuz, biz de haber alma hakkımıza sahip çıkıyoruz. Herkese özgürce görüş ve düşüncelerini açıklama ve yayma hakkını veren Anayasal hakkımıza sahip çıkmak için gazetecilere yönelik baskıların bir an önce son bulmasını talep ediyoruz. Basın hürdür sansür edilemez!” dedi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler