Fatih Karahan kimdir? Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kaç yaşında? Fatih Karahan'ın yaşamı ve kariyeri...

Merkez Bankası'nın başına Fatih Karahan atandı. Söz konusu karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki, Fatih Karahan kimdir? Merkez Bankası başkan yardımcısı Fatih Karahan kaç yaşında? Fatih Karahan'ın yaşamı ve kariyeri...

Yayınlanma: 03.02.2024 - 00:09
Fatih Karahan kimdir? Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kaç yaşında?  Fatih Karahan'ın yaşamı ve kariyeri...
Abone Ol google-news

Fatih Karahan'ın yaşamı ve kariyeri yurtttaşlar tarafından merak ediliyor. 28 Temmuz 2023 tarihinde TCMB başkan yardımcısı olan Fatih Karahan'ın daha önce hangi görevlerde bulunduğu araştırılıyor. 

Resmî Gazete’de yayımlanan kararda, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın "görevden alındığı" belirtildi. Resmi Gazete'de yayımlanan diğer bir Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, Merkez Bankası Başkanlığı görevine Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

FATİH KARAHAN DAHA ÖNCE HANGİ GÖREVLERDE BULUNDU?

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon