Son dakika... Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan 'yeni anayasa' açıklaması!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'yeni anayasa' tartışmalarına ilişkin konuştu. Tunç, "Son tartışmaları da dikkate aldığımızda, yüksek mahkemelerde görüş ayrılıklarının da ortaya çıktığını düşündüğümüzde yeni anayasaya ihtiyacımız olduğu açık. Bu konuda herkes hemfikir" dedi.

Yayınlanma: 14.11.2023 - 11:24
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 'yeni anayasa' tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Tunç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki 'hak ihlali' kararının uygulanmamasına hükmetmesi ve AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının 'yeni anayasa' ihtiyacını ortaya koyduğunu savundu.

"YENİ ANAYASAYA İHTİYACIMIZ OLDUĞU AÇIK"

Tunç, Anayasa'da bugün birbiriyle çelişen durumlar bulunduğunu söyleyerek, şu fadeleri kullandı:

"Yüksek mahkemelerimiz arasındaki görüş farklılıklarının da ortaya çıktığını düşündüğümüzde burada yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu açık. Bu konuda herkes hemfikir. Hangi düşünceden olursa olsun yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu herkes ifade ediyor. Türkiye Yüzyılı'nın inşası düşünüldüğünde TBMM'nin grubu bulanan partiler ve Meclis dışındaki partilerimiz, sivil toplum kuruluşları, barolar, üniversiteler ve geniş toplum kesimlerinin görüşleri alınarak parlamentoda uzlaşmayla yeni bir anayasayı yazmak mecburiyetimiz var. Bu bizim milletimize olan borcumuz."


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler