Son Dakika: Cumartesi Anneleri'ne polis ablukası: Gözaltılar var

Türkiye'de temel hak ve özgürlükler hemen her gün ihlâl ediliyor. İlk yasak haberi bu sabah, ikincisi ise öğle saatlerinde geldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK'ye hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın Anadolu Adliyesi'ndeki duruşması öncesi devreye giren Kartal Kaymakamlığı toplanma ve basın açıklamasına yasak getirdi. Öğleden sonra ise Cumartesi Anneleri davasının yapılacağı Kâğıthane'de benzer bir karar alındı. Polis, basın açıklaması yapmak isteyen Cumartesi Anneleri'ni abluka altına aldı. Aralarında SOL Parti PM üyesi Alper Taş'ın da bulunduğu 14 kişi şiddet uygulanarak gözaltına alındı. Ardından, Alper Taş ve SOL Parti üyeleri serbest bırakıldı.

Yayınlanma: 21.09.2022 - 12:43
Son Dakika: Cumartesi Anneleri'ne polis ablukası: Gözaltılar var
Abone Ol google-news

Cumartesi Anneleri/İnsanları'nın 2018 yılındaki 700'üncü hafta buluşmasında gözaltına alınan 46 kişinin yargılandığı davanın 5'inci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi'nde görüldü.

Duruşma öncesi Çağlayan Adliyesi'nde yapılmak istenen basın açıklaması Kâğıthane Kaymakamlığı’nın kararı gerekçe gösterilerek engellendi. Cumartesi Anneleri'ni abluka altına alan polis müdahalede bulundu. 

SOL Parti PM üyesi Alper Taş ve DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren'in de aralarında bulunduğu 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Cumartesi Annleri'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Duruşmamız öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde yapmak istediğimiz açıklama Kağıthane Kaymakamlığı’nın kararı gerekçe gösterilerek engelleniyor. Ne Galatasaray’da ne Çağlayan’da anayasal haklarımızı kullanmamız engellenebilir!"

KAFTANCIOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İl sekreterimiz Oğuz Kemal Yakar ve partililerimiz, Çağlayan’da Cumartesi Anneleri davasını takip ediyor. Alper Taş ve avukatların gözaltısı sonrası bizler de Anadolu Adliyesi'nden Çağlayan Adliyesi'ne geçiyoruz davayı takip için" dedi.

Öte yandan Taş'ın şiddetle gözaltına alınmasına tepkiler gecikmedi. CHP İzmir Milletevkili Tuncay Özkan sosyal medya hesabından, "Hak arayan eski ÖDP Genel Başkanı, Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden Alper Taş'a karşı girişilen bu tavrı kınıyorum. Alper Taş'ın yanındayız" diyerek tepki gösterdi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise "Sol Parti PM üyesi Alper Taş Cumartesi Anneleri davası öncesinde polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı. Bu haksızlığı ve kötü muameleyi reddediyruz. Alper Taş haksızlıklara bugüne kadar boyun eğmedi, bundan sonra da eğmez" dedi.

Sanatçı Orhan Aydın mesajında, "Alper Taş’tan terörist çıkartamazsınız! Derhal serbest bırakın" ifadelerine yer verdi.

ALPER TAŞ VE SOL PARTİ YÖNETİCİLERİ SERBEST BIRAKILDI

Cumartesi Anneleri'nin basın açıklamasına izin vermeyen polis, SOL Parti PM Üyesi Alper Taş'ı sert müdahaleyle gözaltına almıştı. Alper Taş ve SOL Parti yöneticileri serbest bırakıldı.

SOL Parti'nin hukuk biriminden yapılan açıklamada, "Cumartesi Anneleri'nin basın açıklamasına izin vermeyen polis, SOL Parti PM Üyesi Alper Taş'ı sert müdahaleyle gözaltına almıştı. Alper Taş ve Sol Parti yöneticileri serbest bırakıldı" denildi.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler