"Kanal İstanbul erkekleri kimyasal olarak hadım edecek"

Abone Ol google-news

Kanal İstanbul Çalıştayı'nda konuşan Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul etkileriyle Marmara denizinde biriken hidrojen süllfürün çürük yumurta kokusu ortaya çıkaracağını söyledi. Saydam, bilimsel verilere göre hidrojen sülfürün erkek üreme sistemini kalıtımsal bir şekilde %25-30 oranında olumsuz olarak etkilediğini belirtti. CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker de bu konuya dikkat çekerek, "Kanal İstanbul sadece Marmara Denizi’ni öldürmeyecek İstanbul’un erkeklerini de kimyasal olarak hadım edecek" dedi.

10 Ocak 2020 Cuma, 15:48

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) düzenlediği “Kanal İstanbul Çalıştayı”, farklı disiplinlerden bilim insanları, hukukçular ve finans uzmanlarını bir araya getirdi. 4 farklı salon, 8 ayrı panelde, 40 bilim insanı Kanal İstanbul’la ilgili fikirlerini paylaştı. Prof. Dr. Cemal Saydam, Kanal İstanbul'un yaratacağı etkileri panelde anlattı. 

Kanal İstanbul'un getirisiyle Marmara Denizi'ne 2 kilometrekarelik ilave akıntı birikeceğini belirten Saydam, "Marmara hali hazırda 2.2 kilometrekare İstanbul yükü ile 'öldüm, öleceğim' diyor. Bir de Ergene Nehri yükünü buraya akıtacaklar. Marmara Denizi bu ilave 2 kilometrekare yükü kaldıramaz" dedi. 

Saydam, bu etkinin sonuçlarıyla deniz tabanında organik maddenin yine oksijen kullanarak parçalanmaya devam edeceğini ama bu sefer oksijeni sülfattan alacağını ve geriye de Hidrojen sülfür (H²S) kalacağını, çürük yumurta kokusunun ortaya çıkacağını söyledi. Saydam, "Bu bir kere oluşur ise bir daha geri dönmez. İzmit Körfezi derin çukurunda olduğu. Karışımın olduğu her yerde bu su yüzeye çıkar ve milyonda bir bile olsa bu kokuyu hissederiz. Boğaz boyunca, Bebek Hisarlar ve Kuleli önlerinde Ahırkapı açıklarında ve jet akımının o gün oluğu bölge ve civarında, Lodos esince İstanbul’da, Poyraz esinde güney Marmara’da çürük yumurta kokusu alır" dedi. 

Panelde bir araştırma metni paylaşan Saydam, H²S'nin erkek üreme sistemini kalıtımsal bir şekilde %25-30 oranında olumsuz şekilde etkilediğine dikkat çekti. 

Saydam'ın konuşmaları şöyle: 

 - Yapacağı ne, işte bu 

 - (Hocam sansürleyecekler seni RTÜK'e takılacaksın ona göre)

 - Vallahi ben söylemiyorum..

- Referanduma giderseniz soracağınız soru Kanal İstanbul yapılırsa erkekliğinizi kaybetmek istiyor musunuz istemiyor musunuz? (Salondan gülüşmeler yükseldi)

 - Burada felaket tellallığı yapmıyorum

 - Marmara ölüyor 

ALİ ŞEKER: KANAL İSTANBUL HADIM EDECEK

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili Ali Şeker de, Saydam'ın konuşmalarına dikkat çekerek, Kanal İstanbul sonucu ortaya çıkacak çürük yumurta kokusunun nedeni Sülfür Dioksit’in erkeklerde kısırlığa yol açtığı ortaya konulmuş durumda. Kanal İstanbul sadece Marmara Denizi’ni öldürmeyecek İstanbul’un erkeklerini de kimyasal olarak hadım edecek! Hidrojen sülfür ve sülfür dioksit’in ayrı ayrı erkeklerde kısırlığa neden olduğu ortaya konulmuş durumda" dedi.