Koyun sürülerinin şehir macerası: Tokat'ta yayladan inme zamanı

Her yılın değişen mevsimlerinde gerçekleşen koyun göçü bu sene de yaşandı. Koyun sürülerinin yayladan ilçelere dönüşü, şehirde ilginç bir manzara oluşturdu.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 21:42
Abone Ol google-news

Tokat'ta her yıl yaşanan geleneksel göç, havaların soğumasıyla birlikte başladı. Nisan ayından bu yana yaylada bulunan koyun sürüleri, geri dönüş yolculuğuna başladı. 5 gün boyunca devam eden bu yolculuk sırasında bir koyun sürüsü, şehir merkezinden geçti. Behzat Bulvarı ve Cumhuriyet Meydanı gibi şehrin ana bölgelerinden geçerek çevre yolu civarından il merkezini terk etti ve Pazar ilçesine doğru yol almaya devam etti.

Koyun yetiştiricisi Mustafa Altuntaş, bu dönüş yolculuğunun zorunlu olduğunu ve havalar soğudukça yayladan inmek gerektiğini belirtti. Altuntaş, şunları söyledi: "Buraya yayladan indik, yaylaya nisan ayında çıkmıştık. Havalar soğuduğundan dolayı mecburi dönüş yapıyoruz. Dumanlı yaylasından Pazar ilçesine gidiyoruz. Kışın ilçede kalıyoruz, yaz aylarında yaylaya çıkıyoruz. Geçimimizi küçükbaş hayvancılıkla sağlıyoruz. 6 aydır yaylada bulunuyorduk, 5 gündür de ilçeye dönmek için yolculuk yapıyoruz. 2 gün daha yolumuz kaldı, Pazar ilçesine ulaştığımızda yolculuğumuz bitecek. Toplamda yolculuğumuz 10 günü buluyor. Şehir merkezindeki insanlar hoş karşılıyor. Memnun kalanlar da oluyor, bazı insanlar beğenmiyor ama onlara da diyecek bir şeyimiz yok."


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler