Tuğrul Akşar

Süper Lig’e UEFA engeli

15 Mayıs 2023 Pazartesi

UEFA son 25 yıldır Avrupa futbolunu finansal bir yapıya kavuşturarak, merkez ligler ve çevre ligler yapılanmasını oluşturdu. Bu yeni yapılanma merkez ligler olarak nitelendirdiğimiz İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa liglerinin Avrupa futbolunda ekonomik, finansal, sportif hegemonyalarını kurmalarını beraberinde getirdi. Avrupa futbol örgütlenmesi modeli Türkiye’nin de içinde bulunduğu 50 UEFA ülkesini, merkez liglerin etrafında çevre lig olarak konumlandırdı. Bu yeni yapılanma çevre liglere refah değil, kriz getirdi. Bu oluşum sonrası çevre liglerin zaten var olan sorunları, rekabet güçlerini iyice düşürdü.

UEFA’nın merkez ligleri kollayan düzenlemeleri, çevre lig kulüplerinin organizasyonlara katılmalarını zorlaştırdı. Süper Lig şampiyonumuzun da Şampiyonlar Ligi’ne katılması çok zorlaştı. Bunun 2 nedeni var. Kulüplere pozitif öz sermaye zorunluluğunun getirilmiş olması. UEFA ülke sıralamasına göre şampiyonumuzun Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalabilmek için PlayOff dahil 4 ön eleme geçecek olması.

UEFA’nın yeni finansal sürdürülebilirlik düzenlemelerine göre, net pozitif özkaynağa sahip olmayan kulüpler, 2024-25 sezonundan itibaren UEFA organizasyonlarına katılamayacak. UEFA, özkaynak açığı olan kulüpleri çok da zor durumda bırakmamak için bilanço dönemlerinde özkaynak açıklarında yüzde 10 azalış kaydedenlerin kendi turnuvalarına katılmalarına izin verecek.

UEFA ülke puanı sıralamasında Türkiye, 2021-22 sezonunu ilk 15 dışında kalarak 20. tamamladığı için Süper Lig’in 2023-24’te Avrupa’ya göndereceği takım sayısı bir eksilip 4’e düştü. Şampiyonumuz, Şampiyonlar Ligi için 4 ön eleme oynayacak, diğer 3’ü ise UEFA Konferans Ligi’nde Türkiye’yi temsil edecek. 2021-22’yi 20. tamamladığımız için Avrupa Ligi’ne takım gönderemiyoruz. 2 sezon sonra lig şampiyonu, Devler Ligi mücadelesine Play-Off turuyla başlayacak. Temsilcimiz bu turu geçerse gruplara kalacak.

2022-23 sezonu Avrupa macerası Türk takımları için sona erdi. Başakşehir, F.Bahçe ve Sivasspor, katıldığı turnuvalarda son 16 turunda elendi. UEFA ülke puanı sıralamasında bu yıl 12.’liğe kadar çıktık. Bunun katkısını izleyen yılda değil, bir ertesi yıl göreceğiz. Takımlarımızın bu sezon aldığı başarılı sonuçların ardından Türkiye 31 bin 700 puanla UEFA sıralamasında 12. sıraya yükseldi. Böylece Türk futbolu 2024-25’te Şampiyonlar Ligi’ne 2 takım gönderme hakkını elde etti. 2’si Avrupa Ligi, 1’i de Konferans Ligi olmak üzere Türkiye’den Avrupa kupalarında toplam 5 ekip mücadele etme hakkı kazanacak. Ligi 2. bitiren ekip organizasyona 2. ön elemeden dahil olacak. 3. takım Avrupa Ligi’nde 2. ön elemede, 4. ise Konferans Ligi’nde 2. ön eleme ayağında sahne alacak. Türkiye Kupası şampiyonu Avrupa Ligi’nde Play-Off oynayıp maçlarına başlayacak. Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları


Günün Köşe Yazıları