Hakaret etmeden önce bir kez daha düşünün: Tokat etkisi!

Yeni yapılan bilimsel bir araştırmada ilginç bir sonuçla karşılaşıldı. İnsanlar hakarete uğradıklarında daha fazla beyin aktivitesi gerçekleşiyor.

Yayınlanma: 06.09.2022 - 17:12
Hakaret etmeden önce bir kez daha düşünün: Tokat etkisi!
Abone Ol google-news

Beyin hakkında onlarca araştırma ve çalışma yapılıyor. Kimi bilim insanları beynin direkt kimyasına odaklanıyor, kimiyse daha fazla yabancı dil öğrenebilen insanların beyin kıvrımlarını inceliyor. Bu araştırmada ise Hollandalı dil araştırmacısı Marijn Struiksma ve meslektaşları, insan beyninin haraketlere, iltifatlara veya nötr edilen sözlere nasıl tepki verdiğine odaklanıldı. 

Independent Türkçe'de yayımlanan haberde, ilk olarak, araştırmaya kaydolan 79 kadın gönüllünün kafa derisine elektrotlar yerleştirildi. Sonra katılımcılar, hayali bir erkek tarafından hakaretlere maruz bırakıldı.

Hakaret içerikli sözlerin katılımcıların zihinleri üzerindeki etkisi, beyindeki elektriksel aktivitenin ölçülmesiyle değerlendirildi. Benzer şekilde, katılımcıların iltifatlar karşısındaki beyin aktivitesi de elektrotlar aracılığıyla ölçüldü.

Bilimsel dergi Frontiers in Communication'da yayımlanan bulgular, hakaretlerin beyin aktivitesinde iltifatlardan daha büyük bir hareketlilik yarattığını ortaya koydu. 

Hakaret karşısında beyin aktiviteleri son derece hızlı ortaya çıktığından, araştırmacılar ağır sözlerin beyinde "tokat etkisi yarattığını" ifade etti. Dahası hakaretin kime yöneltildiği de dinleyicilerin beyninin ön kısmında meydana gelen bu aktivitede değişikliğe neden olmadı.

Saldırgan ifadeler beynin her türlü daha fazla dikkatini çekiyor

Ayrıca saldırgan ifadeler, ne sıklıkla duyulduklarına bakılmaksızın, deney boyunca beynin dikkatini çekmeye devam etti. Araştırma ekibi, beynin iltifatlara da en azından elektriksel düzeyde istikrarlı bir tepki verdiğini tespit etti.

Deneyde olumlu ifadeler, daha küçük beyin dalgalarını aktifleştirdi. Ancak araştırmacıların beklediğinin aksine bunlar zamanla azalmadı ve bir çeşit doygunluğa ulaştı.

Bulgular, beynin olumsuz olaylara, olumlu deneyimlerden daha fazla odaklanmasının en önemli nedenlerinden birini gözler önüne seriyor. 

Öte yandan araştırma ekibi, deneyin çok küçük bir kitle üzerinde yapıldığını ve katılımcıların tamamının kadınlardan oluştuğunu vurguladı. Bu da elde edilen sonuçların ileri araştırmalarla desteklenmesi gerektiği anlamına geliyor.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler