Üniversite öğrencileri geliştirdi: 'Topraksız ve insansız' tarım imkanı sunan proje

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, topraksız ve insansız tarım uygulamasına imkan sağlayacak, sensörlü, görüntü işlemeli ve robotik kol sistemini bir araya getirdi.

04 Ekim 2021 Pazartesi, 10:34
Üniversite öğrencileri geliştirdi: 'Topraksız ve insansız' tarım imkanı sunan proje
Abone Ol google-news

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi öğrencileri, topraksız tarım teknolojisinde insan faktörünü de sınırlayacak sistem geliştirdi.

SÜ Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü öğrencileri "Yeni Nesil Akıllı Tarım Sistemi" adını verdikleri sistem geliştirdi.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021 finalinde, "Genç Makers Takımı" olarak yer alan öğrencilerin çalışması "Tarım Teknolojileri" kategorisinde üçüncülüğü elde etti.

Genç Makers Takımı'nı kuran ziraat fakültesi öğrencisi Muhammet Celalettin Özer, takım üyesi Sedat Demircialan ve danışman Doç. Dr. Ali Yavuz Şeflek, topraksız tarım uygulaması kapsamında hızlı ve maliyeti düşük üretim amacıyla çalışmalara başladı.

Topraksız tarım yöntemiyle planlanan sistemde, otomasyon ve robotik teknolojiler dahil edildi.

Az kaynakla kaliteli ürün yetiştirilmesine imkan sağlayan sistemin prototipinde, görüntü işleme ve yapay zeka sayesinde bitkiyi en iyi koşulda ve yüksek verimde yetişiyor.

Bitkinin gelişimindeki verileri işleyip gerekli müdahalelere olanak sağlayan sistem, ürün için uygun ortamı ve değerleri de hazırlayarak rekolteyi artırıyor.

BİTKİNİN GELİŞİMİ KAMERAYLA TAKİP EDİLİYOR

Doç. Dr. Ali Yavuz Şeflek, AA muhabirine, TEKNOFEST 2021'de SÜ'yü, ziraat fakültesini ve bölümlerini en iyi şekilde temsil etmekten dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Şeflek, geliştirdikleri sistemin yeni nesil topraksız tarım sistemi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Sistem su içinde bitkinin ihtiyaç duyduğu besin elementlerini ve suyun 'pH' seviyesini istenilen düzeyde otomatik olarak ayarlayan bir düzenekten oluşuyor. Led sistemiyle bitkinin duyduğu ışık ihtiyacını karşıladık. Sistemimizin üzerine yerleştirdiğimiz robot kol da görüntü işleme teknikleriyle çalışan bir sistem. Bunu bir demo olarak tasarladık ama ilerleyen süreçte bu kamera sisteminin hasat işlemlerinde ya da bitkilerin hastalıklarının tespit edilmesi gibi işlemlerde de kullanılmasını düşünüyoruz."

TEKNOFEST 2021'in finalinde yer alarak üçüncülüğü elde ettiklerini anımsatan Şeflek, TEKNOFEST'te tarım alanında üretilen güzel çalışmalarla karşılaştıklarını anlattı.