İsrail ordusu, Hamas mensuplarından elde edildiği öne sürülen görüntüleri izletti

İsrail ordusu, Hamas'ın 7 Ekim saldırılarında elde edilen görüntülere ilişkin olarak ağırlıklı olarak yabancı gazetecilere yönelik bir kapalı gösterim yaptı.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 16:54
İsrail ordusu, Hamas mensuplarından elde edildiği öne sürülen görüntüleri izletti
Abone Ol google-news

İsrail ordusu, 7 Ekim saldırılarında elde ettiği görüntüleri yabancı gazetecilere gösterdi. 

İsrail ordusu, Hamas mensuplarına ait kameraların yanı sıra araç içi kameralar ve cep telefonu kayıtları bulunan 43 dakikalık video, yüzlerce saatlik kaydın bir kesitini yabancı gazetecilere izletti.

Dört ölü Hamas mensubunun üzerinden çıkan belgeleri de kamuoyuna açıklayan İsrail ordusu, bu belgelerin "operasyonel planlamaların yanı sıra rehine alınması ve mahallelere saldırı ile ilgili talimatları" içerdiğini belirtti. 

BBC'de yer alan habere göre, silahlı Hamas üyelerinin sivilleri öldürdükten sonra sevinç sloganları attığına dair anların ve 'Kibbutz' adı verilen çiftliklere yapılan saldırılarda öldürülen İsraillilere ait görüntülerin yer aldığı bilgisi aktarıldı. 

"İSRAİL ORDUSUNUN ÜST KADEMESİNDE..."

Görüntüleri izleyen BBC muhabiri Joel Gunter, kayıtların izletilmesine ilişkin "Gazze'ye yönelik hava saldırılarının ve oluşan insani krizin uluslararası basındaki yansıması, İsrail ordusunun üst kademesinde rahatsızlık duyulduğu izlenimini veriyor" dedi.

BBC muhabiri ayrıca, görüntülerdeki İsraillilerin roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş odalara saklandığını belirtti.

Gösterim sonrası gazetecilere konuşan Tümgeneral Michael Edelstein, "Bazı kanalların İsrail'in yaptıklarıyla o cani teröristlerin yaptıklarının karşılaştırdığını görüyoruz. Bu karşılaştırma nasıl yapılabilir. Size izlettiklerimizden sonra bunu bilmelisiniz" dedi.

Aynı gösterimde konuşan Tuğamiral Daniel Hagari, "Dünyanın unutmasına izin vermemek için" görüntülerin izletilmesi kararının verildiğini ifade etti.


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler