İsrail'den 'savaş' açıklaması: Gerekirse tereddüt etmeyeceğiz

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Filistin'den İsrail'e yönelik olası saldırılara hazırlandıklarını belirterek, Hamas ve İslami Cihad Hareketi'ni uyardı.

05 Ağustos 2022 Cuma, 16:35
İsrail'den 'savaş' açıklaması: Gerekirse tereddüt etmeyeceğiz
Abone Ol google-news

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Benny Gantz, Filistin İslami Cihad Hareketi'ni, saldırı düzenleme niyetlerinden geri adım atmazlar ise İsrail'in harekete geçeceği konusunda uyardı.

Gantz, "Genel olarak düşmanlarımıza ve Hamas ve İslami Cihad Hareketi liderlerine açıkça söylüyorum, Zamanınız sınırlı. Tehdit öyle ya da böyle ortadan kaldırılacak" dedi.

'HAMAS, GAZZE VATANDAŞLARINI REHİN TUTUYOR'

Benny Gantz, Hamas ve diğer Filistinli grupların Filistinlileri "rehin" tuttuğunu öne sürerek, grupların tehditleri nedeniyle her gün binlerce Filistinli tarafından kullanılan Erez Geçişi'nin kapalı kaldığını söyledi.

Gantz, Gazze sınırındaki toplulukların sakinlerinin "yıllar boyunca tam takdiri hak eden bir sivil direnç gösterdiklerini" belirtti.

Gantz ayrıca, "Misyonumuz, gerilimin bitmesini ve rutin geri dönüşleri sağlamaktır. Çevre sakinlerine sesleniyorum, yanınızdayız ve sizi korumak için gereken her şeyi, sorumlu, kararlı ve gerekli sonuca götürecek güç kullanma düşüncesine göre yapacağız" dedi.

'HER TÜRLÜ EYLEME HAZIRLANIYORUZ'

Benny Gantz, İsrail ordusunun "güneyden, merkezden ve kuzeyden tüm cephelerde gerekli olacak her türlü eyleme hazırlandığını" söyledi. 

Gantz, "Gerektiği sürece tüm sektörlerde operasyonel faaliyete devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Gantz, dünyaya, özellikle de Gazze'ye müdahil olan ülkelere yaptığı açıklamada, İsrail'in "sınırlı hareket ettiğini", ancak İsrail'in güneyindeki sivil hayatı "tam normale" döndürmek için "güçle" hareket edeceğini söyledi.

Gantz ayrıca, "Bir savaş için çabalamıyoruz, ancak gerekirse tereddüt etmeyeceğiz" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Gazze Şeridi çevresindeki gerginlik, İslami Cihad Hareketi lideri Bassam Saadi'nin Pazartesi gecesi Cenin'de tutuklanmasının ardından yükseldi. 

İsrail ordusu, İslami Cihad Hareketi'nin intikam alma korkusu nedeniyle güçleri artırdı ve sınır boyunca yolları kapattı. Önlemler, Gazze şeridi sakinlerini büyük ölçüde kilit altına aldı.