Lukaşenko: “Evgeny Prigojin Belarus topraklarında değil, St. Petersburg’da”

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’da silahlı isyan çıkardıktan sonra Belarus’a gideceği açıklanan Rus paralı asker grubu Wagner’ın lideri Evgeny Prigojin’in Belarus topraklarında olmadığını belirterek, "Bildiğim kadarıyla Petersburg’da" dedi.

Yayınlanma: 06.07.2023 - 13:32
Lukaşenko: “Evgeny Prigojin Belarus topraklarında değil, St. Petersburg’da”
Abone Ol google-news

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, başkent Minsk’te basın mensuplarıyla bir araya gelerek, gündeme dair soruları yanıtladı.

Rusya’da silahlı isyan çıkardıktan kısa bir süre sonra geri adım atan ve Belarus’a gideceği açıklanan Rus paralı asker grubu Wagner’ın lideri Evgeny Prigojin’in şu an nerede olduğu sorusuna cevap veren Lukaşenko şu ifadeleri kullandı:

"Bana neden bugün Wagner’in ve liderinin nerede olduğunu soruyorsunuz? Wagner’in Rus şirketi olduğunu iyi biliyorsunuz. Dolayısıyla bu soru bana sorulmamalı. Bildiğim kadarıyla Wagner askerleri çok özel askerlerdir. Wagner birlikleri geri çekilmenin ardından tedavi, rehabilitasyon ve dinlenmek için kamplarına alındı. Evgeny Prigojin’e gelince, o St. Petersburg’da. Bu sabah belki Moskova’ya, belki de başka bir yere gitti. Ama Belarus topraklarında değil..."

"BELARUS'A SİLAH DOĞRULTAMAZLAR"

Wagner birliklerinin Belarus’a konuşlanması durumunda kaç askerin bu ülkede bulunacağı sorusu üzerine Lukaşenko, "Belarus’ta kaç Wagner askerinin bulunacağını yakın zamanda belirleyeceğiz. Bu birimle ilişkilerimize ilişkin daha fazla bilgi veremem. Ancak belirli koşullarda konuşlandırılacaklar. Devletimizin savunmasında yer almak istiyorlarsa deneyimlerini Belarus’ta gösterebilirler" ifadelerini kullandı.

Lukaşenko, Wagner birliklerinin Belarus’ta da isyan çıkarma girişiminden endişe duyup duymadıkları sorusuna ise, "Tahmin yürütmenin bir anlamı yok. Ancak Wagner’in Belarus makamlarına ve devletine silah doğrultacağını sanmıyorum. Hayatta her şey olabilir ama ben olsam yapmam" cevabını verdi.

Lukaşenko ayrıca, Wagner birliklerinin Sovyetler Birliği’nden kalma bazı kamplara yerleştirilebileceğini ancak şu ana kadar bu konuya ilişkin netlik kazanılmadığını, önümüzdeki günlerde de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Wagner konusunu ele alacağını söyledi.

BELARUS’TA OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI...

Geçtiğimiz günlerde Lukaşenko, Wagner lideri Evgeny Prigojin’in Belarus’ta olduğunu açıklamıştı. Lukaşenko, Rus paralı asker grubu Wagner ile bağlantılı bir sosyal medya hesabında ise Wagner birliklerinin Belarus’taki kamplara yerleştiğine dair fotoğraflar paylaşmıştı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler