Stoltenberg, Ukrayna'nın, NATO üyeliğinin uzak bir ihtimal olduğunu söyledi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ukrayna'nın NATO'ya üyeliğini "uzak bir ihtimal" olarak nitelendirdi.

Yayınlanma: 28.02.2023 - 14:52
Stoltenberg, Ukrayna'nın, NATO üyeliğinin uzak bir ihtimal olduğunu söyledi
Abone Ol google-news

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin Ukrayna'yı ittifaka kabul etmeyi zaten reddetmediklerini, ancak konunun şu anda gündemde olmadığını söyledi.

Stoltenberg, "NATO üyeleri daha önce Ukrayna'nın ittifakımızın bir üyesi olması konusunda anlaşmışlardı. Aynı zamanda bu uzak bir ihtimal" dedi.

Stoltenberg, şu anda NATO'nun, Ukrayna'yı destekleyerek "egemen ve bağımsız bir devlet olarak" varlığını sürdürmesine yardımcı olmasının önemli olduğunu söyledi.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ

Finlandiya ve İsveç'in, NATO'ya "hızlı bir şekilde katılımının şu anda en önemli öncelik" olduğu mesajını yineleyen Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç konusunda "ilerleme" kaydedildiğini ve Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in önümüzdeki hafta Brüksel'de bir araya geleceğini söyledi.

Stoltenberg, "Benim mesajım, hem Finlandiya hem de İsveç'in Temmuz ayında Madrid'de yapılan üçlü anlaşmada Türkiye'nin taleplerini yerine getirdiğidir. Şimdi hem Finlandiya'yı hem de İsveç'i üye olarak kabul etme ve onaylama zamanıdır" ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon