Bloomberg HT: 'Domates ihracatına kısıtlama getirildi'

Son dönemde fiyatları 35-40 TL bandında seyreden domates için Tarım Bakanlığı'ndan yeni bir hamle geldi. İddiaya göre Bakanlık, domates ihracatına kısıtlama getirdi. Karar, 14 Nisan'a kadar geçerli olacak.

Yayınlanma: 03.03.2023 - 09:26
Bloomberg HT: 'Domates ihracatına kısıtlama getirildi'
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın fiyat artışlarını ve depremi gerekçe göstererek domates ihracatına 14 Nisan 2023 tarihine kadar kısıtlama getirdiği iddia edildi.

Bloomberg HT'den İrfan Donat'ın haberine göre; ihracat kısıtlama kararında Avrupa'da yaşanan meyve-sebze krizinin de etkili olduğu düşünülüyor.

Hatırlanacağı üzere İspanya ve Kuzey Afrika'dan tedarik sorunu nedeniyle İngiltere'de son haftalarda bazı zincir marketlerin sebze ve meyve reyonları boş kalmış ve domates başta olmak üzere bazı sebze ve meyve ürünlerinde tüketicilere satışlar adet bazında sınırlandırılmıştı.

'EK TALEP' ETKİSİ

Bu noktada Avrupalı şirketlerin domates tedariki için rotasını Türkiye'ye çevirmesi gündeme gelmişti. Söz konusu kısıtlama kararında Avrupa'dan gelecek olası ek talebin de etkili olduğu düşünülüyor.

Sektör temsilcileri, domates ihracatına yönelik kısıtlama kararından en çok afet bölgesindeki domates üreticileri ile tek ekim yapan üreticilerin olumsuz etkileneceğini söylüyor.

Son dönemde domates fiyatları 35-40 TL bandında seyrediyordu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler