Dezenflasyon nedir? Dezenflasyon ne demek? Dezenflasyon olursa ne olur?

Dezenflasyon kelimesinin ne anlama geldiği, sosyal medyada yurttaşlar tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer alıyor. Peki, Dezenflasyon nedir? Dezenflasyon ne demek? Dezenflasyon olursa ne olur?

Yayınlanma: 08.02.2024 - 11:47
Dezenflasyon nedir? Dezenflasyon ne demek? Dezenflasyon olursa ne olur?
Abone Ol google-news

Enflasyonun artmasının ardından birçok ekonomik kelime sosyal medyada araştırma konusu hâline geldi. Bunlardan biri de dezenflasyon oldu. Peki, Dezenflasyon nedir? Dezenflasyon ne demek? Dezenflasyon olursa ne olur?

DEZENFLASYON NEDİR?

Dezenflasyon, fiyat artış hızının yani enflasyon oranın zaman içinde azalması anlamına gelmektedir. Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçiş sırasında yaşanan düşen enflasyon sürecini ifade eder. Dezenflasyon, fiyat artış hızının belirli sebeplerden ötürü azalmasını ifade eder. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bir ekonomi programıdır. Fiyat artışının azalması vatandaşın alım gücünü olumlu etkileyeceği için gelirlerin enflasyon nedeniyle erimesine mâni olunur.

DEZENFLASYON NASIL OLUR?

Dezenflasyonun nihai amacı, enflasyon oranını belirli bir seviyenin altına düşürmektir. Bir ekonomide yüksek enflasyon yıllara bağlı olarak düşme eğiliminde ise bu kavramın varlığından söz edilebilir. Örneğin 2015 yılında enflasyon oranı yüzde 20 olan bir ekonomi, 2016 ve 2017 yıllarında enflasyon oranını yüzde 18 ve yüzde 17 gibi rakamlara çekmişse dezenflasyon var demektir.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler