Türkiye Starbucks'ın yüzde 30'u satılıyor

ABD’li özel sermaye şirketi Apollo Global Management Inc. (APO.N), Starbucks’ın Kuveytli AlShaya Group’a ait Türkiye dahil Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya hisselerinin yüzde 30’unu satın almak için kolları sıvadı.

Yayınlanma: 08.02.2024 - 11:47
Türkiye Starbucks'ın yüzde 30'u satılıyor
Abone Ol google-news

Reuters'a konuşan kaynaklar ABD'li özel sermaye şirketi Apollo Global Management'ın, Kuveytli AlShaya Group tarafından işletilen Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Starbucks franchise'ının azınlık hissesini satın almak için görüşmeler yürüttüğünü söyledi. İngiliz haber ajansının daha önce bildirdiğine göre AlShaya Group, işletmedeki yaklaşık yüzde 30'luk bir azınlık hissesini satmak istiyor.

8 BİNDEN FAZLA KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde Starbucks mağazaları Alshaya Group tarafından işletiliyor. Şirket sadece Türkiye'de 8 binden fazla kişiyi istihdam ediyor.

Kaynaklardan iki kişi daha önce hisseyi satın almak için kısa listeye alınan Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu'nun (PIF) da hala görüşmelerde yer aldığını söyledi. Kuveytli grubun Starbucks birimi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Kazakistan ve Azerbaycan'da olmak üzere 13 ülkede yaklaşık 2 bin satış noktası işletiyor. Şirket, Rusya'dan çıkmadan önce 2022'de 4 milyar ila 5 milyar dolar arasında bir değere sahipti.

RUSYA'DAKİ 130 MAĞAZAYI KAPATTI

Olası bir hisse satışı anlaşması, 1999 yılından bu yana Alshaya ailesi tarafından yönetilen şirketin yatırımcı tabanını genişletecek. Alshaya, 2022 yılında Rusya'dan çekildiğinde bu ülkedeki 130 mağazasını kapatmıştı.

1890 yılında kurulan Alshaya, The Cheesecake Factory, Shake Shack ve Pottery Barn gibi popüler Batılı markaların işletme hakkına sahip bölgedeki en büyük perakende şirketlerinden biri.

ÜLKE VE MAĞAZA SAYILARIYSA ŞÖYLE:

Kuveytli grubun Starbucks birimi, 13 ülkede yaklaşık 2 bin satış noktası işletiyor. 

Türkiye 681

Suudi Arabistan 484 

Birleşik Arap Emirlikleri 319

Kuveyt 218

Katar 72 

Bahreyn  55

Mısır 80

Lübnan 42

Ürdün 32 

Umman 22 

Fas 18 

Kazakistan 31

Azerbaycan 6


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler