Türkiye ve Rusya, Mir ödeme sisteminin ortaya çıkardığı krize çözüm arıyor

Türkiye’nin en büyüklerinden olan iki bankanın Rusya’nın Mir adlı ödeme sisteminden çıkmasının yankıları sürüyor.

Yayınlanma: 27.09.2022 - 04:00
Türkiye ve Rusya, Mir ödeme sisteminin ortaya çıkardığı krize çözüm arıyor
Abone Ol google-news

ABD’nin yaptırım tehditlerinin ardından Rusya’da da faaliyetleri bulunan İş Bankası ve Denizbank, Rus ödeme sistemini askıya aldıklarını açıkladı. Kamu bankaları bu sistemi kullanmaya devam ederken Rusya’da devletin resmi yayın organı olan Rossiyskaya Gazeta, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mir’de yaşanan sıkıntıları aşmak için yeni bir girişim peşinde olduğunu duyurdu. 

"ZİRAAT DE ÇIKMALI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yaşanan sorunun çözülmesi için alternatif geliştirme talimatı verdiği” haberleri Rusya’da yankı bulurken gazete, “Rusya’nın en büyük 10 bankasından birinin ismi açıklanmayan yetkilisinin” şu değerlendirmesini aktardı: “Rus bankaları, Türkiye’de yerel finans otoritelerinin desteğiyle, münhasıran takas işlevlerini yerine getiren ve dost olmayan ülkelerin para sistemlerinden tamamen özerk olan kendi yan bankalarını oluşturabilir.” 

İddiaları değerlendiren isimlerden Rusya uzmanı Aydın Sezer, Türkiye’de kurulacak yeni bir Rus sermayeli bankanın yaptırımlardan muaf olacağını söyledi. Sezer, “Bu banka Rusya’da kurulursa yaptırıma uğrar ancak Rus sermayesi ile Türkiye’de kurulabilir. Rusya’daki ambargolar İran’ınki kadar katı değil sonuçta” dedi. Rusya’dan Türkiye’ye para girişi olduğunu da söyleyen Sezer şuna dikkat çekti: “Akkuyu için 3 milyar dolar girdi Ziraat Bankası aracılığı ile. Bu yasal ve risksiz. Ben bu nedenle Ziraat’in Mir’den çıkması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu denli büyük paraları legal olarak alabilirken Mir yüzünden bir yaptırıma uğraması kötü olur.” 

Mir ile ilgili gelişmeler turizmcileri de yakından izliyor. Akdeniz Otelciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı henüz bir yansıma olduğunu belirtirken, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhanettin Şili ise şunları vurguladı: “Zaten Rusya’dan bir aksiyon almıyoruz şu an çok düşük seviyede. Ama yine de bir an önce çözülmesini istiyoruz tabi krizin önümüzdeki sezona yansımasını istemiyoruz.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler