Gözaltına böyle alındılar...

31 Ekim 2016 Pazartesi, 17:27
Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç’in, Suadiye’deki evine giden polis ekipleri, sabah 07.05 sıralarında zili çaldı. Polislerden bazıları ayakkabılarını çıkardı, bazıları ise galoş giydi. Kitaplar dahil evin her köşesini aradılar. Ancak, etraf dağıtılmadı. Polisler, Erinç’e de nazik davrandı. Telefonunu, ipadini, kızının laptopunu, eski labtobunu ve eski bir cep telefonunu götürdüler. Arama sırasında, Erinç’in alt komşuları ve avukatı Fikret İlkiz de hazır bulundu. El konulan dijital eşyaların imajları ise alınmadı. Polisler, evden ayrılırken, Orhan Erinç’i, vakıf defterleriyle birlikte emniyete ifade vermeye çağırdılar.
Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç’in, Suadiye’deki evine giden polis ekipleri, sabah 07.05 sıralarında zili çaldı. Polislerden bazıları ayakkabılarını çıkardı, bazıları ise galoş giydi. Kitaplar dahil evin her köşesini aradılar. Ancak, etraf dağıtılmadı. Polisler, Erinç’e de nazik davrandı. Telefonunu, ipadini, kızının laptopunu, eski labtobunu ve eski bir cep telefonunu götürdüler. Arama sırasında, Erinç’in alt komşuları ve avukatı Fikret İlkiz de hazır bulundu. El konulan dijital eşyaların imajları ise alınmadı. Polisler, evden ayrılırken, Orhan Erinç’i, vakıf defterleriyle birlikte emniyete ifade vermeye çağırdılar.
Eşine ait dijitaller de alındı 

Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu’nun evine, sabah saat 06.00 sıralarında 6-7 kişilik ekiple polis baskını düzenlendi. Sabuncu’nun, Anadolu Yakası’ndaki, eşi, eşinin anne ve babasıyla birlikte yaşadığı evinde, yaklaşık iki saat süren arama gerçekleştirildi. Arama sonunda, Sabuncu’nun eşi Eylem Türk’ün usb belleklerine ve eski model black berry telefona da el konuldu. Eylem Türk, “El koydukları tüm bu eşyaların hiçbirinin eşim Murat Sabuncu’ya değil bana ait olduğunu beyan etmeme rağmen yanlarında götürdüler. İş hayatının her döneminde sadece gazetecilik yapmış ve yapmayı amaç edinmiş olan Murat Sabuncu, 8.30 sıralarında gözaltına alındı” dedi.
Eşine ait dijitaller de alındı Genel Yayın Yönetmenimiz Murat Sabuncu’nun evine, sabah saat 06.00 sıralarında 6-7 kişilik ekiple polis baskını düzenlendi. Sabuncu’nun, Anadolu Yakası’ndaki, eşi, eşinin anne ve babasıyla birlikte yaşadığı evinde, yaklaşık iki saat süren arama gerçekleştirildi. Arama sonunda, Sabuncu’nun eşi Eylem Türk’ün usb belleklerine ve eski model black berry telefona da el konuldu. Eylem Türk, “El koydukları tüm bu eşyaların hiçbirinin eşim Murat Sabuncu’ya değil bana ait olduğunu beyan etmeme rağmen yanlarında götürdüler. İş hayatının her döneminde sadece gazetecilik yapmış ve yapmayı amaç edinmiş olan Murat Sabuncu, 8.30 sıralarında gözaltına alındı” dedi.
Nezihe Çetinkaya: “Eşim pırıl pırıl bir insan” 

Sağlık sorunları bilinmesine rağmen dün sabah saatlerinde evinden gözaltına alınan gazetemiz yazarı Hikmet Çetinkaya’nın eşi Nezihe Çetinkaya gözaltı sürecine ilişkin olarak, “Pırıl pırıl bir insan. Tertemiz bir yürek. İçi insan sevgisi dolu yürekli birisi. FETÖ iddiasıyla gözaltına alınması ise tam bir komedi. 40 yıllık evliliğimiz boyunca 40’dan fazla kitap yazdı. Hayatımız FETÖ üzerinden sürgünlerle davalarla geçti. 40 yıl geçse aklımın ucundan geçmeyecek bir dava. Bunu cümle alem biliyor. Mahallenin delisine sorsanız buna inanmaz. Maalesef ülkenin içinde bulunduğu koşullar bizi bu hale getirdi” diye konuştu.
Nezihe Çetinkaya: “Eşim pırıl pırıl bir insan” Sağlık sorunları bilinmesine rağmen dün sabah saatlerinde evinden gözaltına alınan gazetemiz yazarı Hikmet Çetinkaya’nın eşi Nezihe Çetinkaya gözaltı sürecine ilişkin olarak, “Pırıl pırıl bir insan. Tertemiz bir yürek. İçi insan sevgisi dolu yürekli birisi. FETÖ iddiasıyla gözaltına alınması ise tam bir komedi. 40 yıllık evliliğimiz boyunca 40’dan fazla kitap yazdı. Hayatımız FETÖ üzerinden sürgünlerle davalarla geçti. 40 yıl geçse aklımın ucundan geçmeyecek bir dava. Bunu cümle alem biliyor. Mahallenin delisine sorsanız buna inanmaz. Maalesef ülkenin içinde bulunduğu koşullar bizi bu hale getirdi” diye konuştu.
Cumhuriyet operasyonunun Ankara boyutu 

Güray Öz, Ankara’da gözaltına alındı 

Gazetemiz yazarı ve Okur Temsilcisi Güray Öz, Ankara’daki evinde gözaltına alındı. İstanbul Savcılığı’nın kararı üzerine Öz’ün Çankaya’daki evine sabah 07:00’de giden Terörle Mücadele polisleri arama yaptı. Arama sırasında polis, avukatın gelmesini beklemedi. Öz’ün ve eşine ait olan bilgisayar ve CD’lere el konuldu. Aramanın ardından Öz, gözaltına alınarak Ankara Emniyeti TEM’e götürüldü. Öz, İstanbul’a götürülecek.
Cumhuriyet operasyonunun Ankara boyutu Güray Öz, Ankara’da gözaltına alındı Gazetemiz yazarı ve Okur Temsilcisi Güray Öz, Ankara’daki evinde gözaltına alındı. İstanbul Savcılığı’nın kararı üzerine Öz’ün Çankaya’daki evine sabah 07:00’de giden Terörle Mücadele polisleri arama yaptı. Arama sırasında polis, avukatın gelmesini beklemedi. Öz’ün ve eşine ait olan bilgisayar ve CD’lere el konuldu. Aramanın ardından Öz, gözaltına alınarak Ankara Emniyeti TEM’e götürüldü. Öz, İstanbul’a götürülecek.
Aydın Engin: Cumhuriyet'te çalışıyorum, gözaltına alınmak için yetmez mi! 

Gözaltına alınan 75 yaşındaki gazetemiz yazarı Aydın Engin, evine yapılan baskın sonrasında emniyete götürüldü. Engin, polislerce kolundan çekiştirilerek gözaltına alındı. Engin, önce “Biraz yavaş olur musun” diye ricada bulundu, sonra da yorularak bir taşın üzerine oturup soluklanmak istedi. Engin ayrıca, Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin “Niçin gözaltına alındınız?” sorusunu “Cumhuriyet’te çalışıyorum, gözaltına alınmak için yetmez mi?” diye yanıtladı.
Aydın Engin: Cumhuriyet'te çalışıyorum, gözaltına alınmak için yetmez mi! Gözaltına alınan 75 yaşındaki gazetemiz yazarı Aydın Engin, evine yapılan baskın sonrasında emniyete götürüldü. Engin, polislerce kolundan çekiştirilerek gözaltına alındı. Engin, önce “Biraz yavaş olur musun” diye ricada bulundu, sonra da yorularak bir taşın üzerine oturup soluklanmak istedi. Engin ayrıca, Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin “Niçin gözaltına alındınız?” sorusunu “Cumhuriyet’te çalışıyorum, gözaltına alınmak için yetmez mi?” diye yanıtladı.
‘Korkutamayacaksınız’ 

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, çizerimiz Musa Kart, çalışma arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra gözaltına alınmak üzere emniyete gitti. Kart, gazeteden ayrılırken, “Bir karikatüristin gözaltına alınması, geldiğimiz durumun vehametini gösteriyor. Durum karikatürlerimden de komik. Bugüne kadar FETÖ’yle ve PKK’yi eleştiren yüzlerce binlerce karikatür çizdim. Fetullah’a her istediğini verenler beni gözaltına alıyorlar. Bu komik durumu vicdanlara anlatmak mümkün değil. Ne yaparlarsa yapsınlar, kimseyi korkutamayacaklar” dedi. Kart, dışarda bekleyen gazetecilere de şunları söyledi: “Yıllardır bu ülkede yaşadıklarımızı karikatüre dönüştürmeye çalışıyorum. Ama inanın şuan kendim bir karikatürün içerisinde yaşıyorum, öyle hissediyorum. Bugüne kadar FETÖ ve PKK ile ilgili yüzlerce binlerce karikatür çizdim. Ama bugün öne sürülen gerekçeye baktığımızda gerçekten bir komiği yaşıyoruz. Şunu söylemek istiyorum, yaşanan gülünç bir durum. Bu baskılarla kimseyi korkutamayacaksınız, onu söylemek istiyorum. Bu tabloyu vicdan sahibi insanların kabul etmesi mümkün değildir. Dünyaya anlatamazsınız. Herkes bu tabloyu yerli yerine oturtacaktır, diye düşünüyorum. Teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok. Yazdığım çizdiğim herkesin gözü önünde… Hepimize hayırlı uğurlu olsun, Tayyip Erdoğan’ın başkanlığı…”
‘Korkutamayacaksınız’ Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, çizerimiz Musa Kart, çalışma arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra gözaltına alınmak üzere emniyete gitti. Kart, gazeteden ayrılırken, “Bir karikatüristin gözaltına alınması, geldiğimiz durumun vehametini gösteriyor. Durum karikatürlerimden de komik. Bugüne kadar FETÖ’yle ve PKK’yi eleştiren yüzlerce binlerce karikatür çizdim. Fetullah’a her istediğini verenler beni gözaltına alıyorlar. Bu komik durumu vicdanlara anlatmak mümkün değil. Ne yaparlarsa yapsınlar, kimseyi korkutamayacaklar” dedi. Kart, dışarda bekleyen gazetecilere de şunları söyledi: “Yıllardır bu ülkede yaşadıklarımızı karikatüre dönüştürmeye çalışıyorum. Ama inanın şuan kendim bir karikatürün içerisinde yaşıyorum, öyle hissediyorum. Bugüne kadar FETÖ ve PKK ile ilgili yüzlerce binlerce karikatür çizdim. Ama bugün öne sürülen gerekçeye baktığımızda gerçekten bir komiği yaşıyoruz. Şunu söylemek istiyorum, yaşanan gülünç bir durum. Bu baskılarla kimseyi korkutamayacaksınız, onu söylemek istiyorum. Bu tabloyu vicdan sahibi insanların kabul etmesi mümkün değildir. Dünyaya anlatamazsınız. Herkes bu tabloyu yerli yerine oturtacaktır, diye düşünüyorum. Teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok. Yazdığım çizdiğim herkesin gözü önünde… Hepimize hayırlı uğurlu olsun, Tayyip Erdoğan’ın başkanlığı…”
Kadri Gürsel’le son toplantı 

Yayın danışmanımız, yazarımız Kadri Gürel, gözaltına alınmadan önce birlikte son haber toplantımızı yaptık. Haber toplantımızı dün, gündemin ağırlığı nedeniyle 13.00 yerine, 12.00’de gerçekleştirdik. Toplantıda, hem Cumhuriyet’e yönelik sindirme operasyonunu hem de diğer gündem başlıklarını konuştuk. Gürsel de toplantıdaydı. Gürsel, sayfalarda, mümkün olduğunca, diğer konuları da değerlendirmemiz gerektiğini söyledi. Toplantının, sonuna gelmiştik ki; Gürsel’e bir telefon geldi. Gürsel’in evinde arama yapılıyordu. Gürsel, hemen avukatlarıyla birlikte evine geçti. Gürsel, Twitter’da, “Hakkımda yakalama kararı varmış, evimde arama yapılıyor. Evime gidiyorum. Cumhuriyet’e yapılan operasyonun devamı olduğunu sanıyorum” diye yazdı.
Kadri Gürsel’le son toplantı Yayın danışmanımız, yazarımız Kadri Gürel, gözaltına alınmadan önce birlikte son haber toplantımızı yaptık. Haber toplantımızı dün, gündemin ağırlığı nedeniyle 13.00 yerine, 12.00’de gerçekleştirdik. Toplantıda, hem Cumhuriyet’e yönelik sindirme operasyonunu hem de diğer gündem başlıklarını konuştuk. Gürsel de toplantıdaydı. Gürsel, sayfalarda, mümkün olduğunca, diğer konuları da değerlendirmemiz gerektiğini söyledi. Toplantının, sonuna gelmiştik ki; Gürsel’e bir telefon geldi. Gürsel’in evinde arama yapılıyordu. Gürsel, hemen avukatlarıyla birlikte evine geçti. Gürsel, Twitter’da, “Hakkımda yakalama kararı varmış, evimde arama yapılıyor. Evime gidiyorum. Cumhuriyet’e yapılan operasyonun devamı olduğunu sanıyorum” diye yazdı.
Önder Çelik gazetede öğrendi 

Önder Çelik, sabah gazeteye geldi. Evdeki aramayı eşi Semra Çelik, telefonla haber verdi. Çelik, gözaltına alınırken eşi ve kızı ile vedalaştı. “Her şey iyi olacak” diyerek, polis aracına bindi. Çelik’in eşi Semra Çelik, şöyle konuştu: “O geldiğinde arama bitmişti. Arama tutanağını polisler okudu, imzalattı. Sonra da götürdüler. 08.30’da geldiler. Evi bulmak için dolaşmışlar. Yanlarında muhtar vardı. ‘Bizim vazifemiz kusura bakmayan’ dediler. Bütün aramaları kameraya çektiler. Sonra Önder’i çağırdılar. Ben çok soğuk kanlıyım. Kendime değil, memlekete üzülüyorum. Bir işe yaracaksa, hepsi yatsın gazete için ne olacak” dedi.
Önder Çelik gazetede öğrendi Önder Çelik, sabah gazeteye geldi. Evdeki aramayı eşi Semra Çelik, telefonla haber verdi. Çelik, gözaltına alınırken eşi ve kızı ile vedalaştı. “Her şey iyi olacak” diyerek, polis aracına bindi. Çelik’in eşi Semra Çelik, şöyle konuştu: “O geldiğinde arama bitmişti. Arama tutanağını polisler okudu, imzalattı. Sonra da götürdüler. 08.30’da geldiler. Evi bulmak için dolaşmışlar. Yanlarında muhtar vardı. ‘Bizim vazifemiz kusura bakmayan’ dediler. Bütün aramaları kameraya çektiler. Sonra Önder’i çağırdılar. Ben çok soğuk kanlıyım. Kendime değil, memlekete üzülüyorum. Bir işe yaracaksa, hepsi yatsın gazete için ne olacak” dedi.